| Ctc_Zoli_1991 a întrebat:

Salut, am un ciobanesc german de 5 luni, si il tot doare piciorul drept,am auzit ca e din lipsa de calciu, pentru ca nu are nici o rana si cand il pipai pe picior nu il doare, doar ca, calca foarte greu pe el.
Ce as putea sa-i dau sa contina calciu? Sau care ar fi problema?:

11 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Daca are piciorul stramb in genul asta http://pitbullclub.ro/attachment.php?thumbnail=18419 atunci are lipsa de calciu.
Poate a alergat sau a sarit de undeva si are intindere. Nu calca de mult in el? Daca e asa de mai mult de 5-6 zile mergi la veterinar, o sa-i faca un antiinflamator si o sa-i treaca.
Daca nu-i dai vitamine mergi si cumpara petphos grand chien si dai exact cum scrie pe cutie. Aceste vitamine contin mult calciu in comparatie cu k9 sau altele si o sa-i faca bine mai ales acum ca e in crestere. Dai cure cu 20zile+10 pauza pana pe la 8-9 luni, fiindca ei cresc rapid si le solicita articulatiile.

| Ctc_Zoli_1991 explică (pentru RedNose):

Pai am fost cu el la plimbare pe camp,era teren mai accidentat, si l-am alergat putin,a sarit niste gropi mai mari,cam o ora jumate. Atunci nu avea nici o problema, dar a doua zi nu mai calca pe picior,vreo saptamana a fost molesit, nu prea avea chef, acum si-a revenit, dar pe picior tot cu frica calca. Ma gandesc ca e si intindere, dar poate sa dureze asa mult o intindere? Cam de 10 zile.

| RedNose a răspuns (pentru Ctc_Zoli_1991):

Mergi la vet cu el, atunci.

| Ctc_Zoli_1991 explică (pentru RedNose):

Il duc azi la veterinar cu un prieten cu masina. Acuma il dor si picioarele din spate, deaba umbla. Sigur e vreo cadere de calciu, astept sa vad ce zice doctoru. Multumesc pentru raspunsuri.

| Ctc_Zoli_1991 explică (pentru Ctc_Zoli_1991):

Am fost si i-a dat o injectie anti-inflamatorie, mai trebuie sa-i dau 2 injectii tot a doua zi. Deja dupa prima injectie a inceput sa umble mai bine, sper sa fie bine dupa tratament. Multumesc la toti pentru amabilitate.

| RedNose a răspuns (pentru Ctc_Zoli_1991):

Nu stiu daca te-am mai intrebat, dar nici nu mai stau sa citesc raspunsurile din nou. ii dai vitamine? ar fi bine, daca spui ca ii dor picioarele k9 complete motion, fiindca acum sunt in perioada de crestere, iar iei iau repede in greutate si le solicita articulatiile. fa cateva cure de 20 zile cu 10 pauza. ar fi bine sa-i faci o radiografie, sa nu fie vorba de displazie de sold. medicul nu a zis nimic de asta?

| Ctc_Zoli_1991 explică (pentru RedNose):

Medicul a zis si el de calciu, in rest nimic. Si i-a facut o injectie, si mai trebuie sa ii fac maine si vineri, si pe urma o zis ca daca nu isi revine la normal sa merg iar la control. Dar dupa prima injectie si-a mai revenit destul de bine. Si vitamine nu ii dau decat oua de gaina, si oase, si in rest mancare gatita. trebuie sa ii cumpar si ceva vitamine.

| RedNose a răspuns (pentru Ctc_Zoli_1991):

Oase,doar de vita(femur, coaste)! Oua, galbenusul crud si albusul fiert, maxim 2 pe saptamana.
Daca primeste mancare gatita neaparat are nevoie de vitamine. Daca zice de Ca atunci cumpara petphos
Pentru a avea un caine sanatos mancarea gatita trebuie sa fie 80% carne(cainii sunt animale carnivore) 20% legume 20% orez/arpacas/paste etc.
La caini proteina e baza, deci daca nu primeste boabe, pune in mancare calumea carne sau organe. Fara carne de porc sau in general ce-i gras, iar organe, cele mai bune sunt cele de vita.

| karsivan a răspuns:

Totusi, cel mai bine este sa-l vada un doctor, sincer nu cred ca o consultatie nu costa o avere si stii sigur ce are si ce trebuie sa-l dai, la farmacia veterinara se gasesc medicamente romanesti care sunt foarte ieftine, eu zic ca merita si cainele un tratament corect, daca te-ar durea incontinuu un picior ce ai face? ai lua vitamine si ai astepta sa treaca? sau ai merge la dr?

| uninvited66 a răspuns:

Iti recomand ceva ce am incercat cu lupul meu, medicamentele de la veterinar fiind foarte scumpe. Cumpara conserva pentru el, ceva cu mai mult sos, cumpara niste vitamine sa contina un complex mai larg si probabil ceva calciu pe langa, faci tot ce inseamna pastile faramite si i le pui

| Snkfkskncmskmcms a răspuns:

Daca ar fi de la lipsa de calciu crede-ma ca ar fi mai mult decat sa-l doara piciorul: l-ar durea muschii, ar fi molesit... Verifica-i pernutele si vezi, poate ca are ceva infipt in ele. Sau poate are ceva la os... Orice ar fi, bafta!