| MarinasChristy a întrebat:

Salut baieti! Doresc sa amenajez un acvariu cu pesti Scalar (Angelfish). Am cumparat un acvariu de 55 de litrii, incalzitoare pentru apa, pamant de substrat jbl aquabasis 2, 5 l si am primit de la un prieten un filtru RESUN SP 1100 L intern. Acum nu stiu, mi se pare ca agita apa foarte rau si din cate stiu pestilor Scalar le plac apele statice, ce filtru mi-ati recomanda si ce probleme as putea avea daca pastrez filtrul pe care deja il am o perioada?

1 răspuns:
| sonya a răspuns:

Buna,

Filtrul este cam mare pentru acvariul micut pe care il ai. Ori iei unul de 900 sau 600 ori iti faci un acvariu mai mare. Nu stiu daca la cel pe care il ai ii poti regla volumul. Poti sa scoti acea prelungire care face cascada si va fi mai bine.

Nu e o problema daca il pastrezi, probabil pestii se vor acomoda. Scufunda de tot filtrul in apa si vezi cum se comporta.

Succes!