| asd89asd a întrebat:

Salut cat costa dresajul unui caine shar pei.si ceva detalii

4 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Cel de disciplina si paza in jur de 150-200euro,acum depinde si de scoala. Prima data vei merge cu cainele sa i se faca o evaluare,sa vada cum invata,e usor de dresat,e mai incapatanat,vrea sa colaboreze etc. Pentru dresajul de paza si protectie este nevoie sa stie dresajul de disciplina apoi i se face un examen sa vada daca este echilibrat.
Dresajul de disciplina contine:
- mers la pas in lesa
- alinierea la picior (trecere la picior)
- sezi
- culcat
- pe loc (in picioare)
- asteapta (in sezi si culcat)
- chemare ("aici")
- mers la pas cu schimbare de ritm
Eu zic sa-l dresezi singur cu toate ca au tendinta de dominare, esti mult mai mandru de el mai tarziu, stiind ca este munca ta. Gasesti pe net tot ce e nevoie sa stii, de la citit pana la practica(clipuri pe youtube, ex: gabriel cocu)

| asd89asd explică (pentru RedNose):

Auzi sti vreun dresor si vreun pret ceva ca as vrea sa mi duc catelusul la dresat

| RedNose a răspuns (pentru asd89asd):

Cum am zis, din ce stiu eu in jur de 200e(900lei),nu e un pret fix, depinde si de caine daca e dornic sa invete sau nu. Abia dupa o evaluare s-ar putea dresorul sa-ti zic un pret. Nu stiu dresori, dar cauta pe net in ce oras stai tu, cat de aproape. Cainele va sta in jur de 1-2luni,cam 10 sedinte se fac in mod normal, in fine, asta e doar asa ce am citit si ce am auzit.

| alexx102428 a răspuns:

Nu stiu exact cat costa pe la 50-100 de lei maxim