| Bariel a întrebat:

Salut, idiotul de fratimio a mutat un cuib cu 5 pui de pasare vreo 100cm de locul unde era pozitionat initial. Din cate citisem stiam ca pasarile isi abandoneaza cuibul daca vad ca s-a umblat la el. Am gasit si cateva articole care spun ca de fapt nu e chiar adevarat. Voi ce credeti? Practic ei aveau cuib intr-o gramada de lemne care erau sprijinite pe un copac, iar el i-a luat si i-a pozitionat pe o creanga din apropiere pentru a avea acces la lemne.

10 răspunsuri:
| sabin89 a răspuns:

Fratimi ăsta parcă juca la A.C. Milan, dacă bine îmi amintesc. Și nu părea a fi idiot.

| Bariel explică (pentru sabin89):

Nu inteleg ce vrei sa spui ))

| NunuNini a răspuns:

100 cm este 1 m!
Cat l-a mutat de fapt?

| Bariel explică (pentru NunuNini):

Am gresit, maxim 20-30cm. Nu stiu sigur daca parintii erau prin preajma.

| NunuNini a răspuns (pentru Bariel):

Chiar daca parintii erau prin preajma, nu puteau interveni. Doar se agitau.
Nu le da tu mancare, ca mai rau le faci.
La mine sub acoperisul balconului si-au facut cuib niste vrabii. Vad ca le aduc puilor larve de insecte. Fiecare varsta cu mancarea ei. Ca si la oameni.

| Bariel explică:

Din fericire s-a intors. Am verificat adineauri si era pe cuib, e o randunica. Ciudat deoarece puii sunt cat ea, dar nu au pene multe. Mare usurare pe mine, aveam de gand sa supraveghez cu blinoclul cuibul cateva ore si in caz ca nu se intorcea sa i adopt eu, mi-am facut documentatie si tot ce trebuie ))). Daca era 1-2 mai ziceam, dar 5-6 cati erau, era o tragedie prea mare pentru mine...

| ZappyTv69 a răspuns:

Daca sunt prea mici pentru a se mișca și a manca singuri, s-au dus dracu

| SirenicaCuMomite a răspuns:

Eu am doi pui de porumbel pe balcon care stăteau la început într-un ghiveci,dar s-a rupt şi a trebuit să îi mut în altul şi apoi i-am mai mutat o dată într-o sacoşă. laughing
Şi a fost ok. Părinții au dat târcoale câteva minute, apoi s-au obişnuit cu ideea şi n-au mai avut treabă, s-au acomodat.
Mi-a fost şi mie frică de asta la început, dar mi-au spus nişte cunoştințe care au mai avut porumbei că şi ei i-au mutat şi nu s-a întâmplat nimic.
Poate depinde şi de specie, dar nu cred că e musai să îi abandoneze.

| Bariel explică (pentru SirenicaCuMomite):

Nu sunt porumbei, nu stiu ce specie sunt. Am vrut sa le dau de mancare dar am zis ca mai rau fac, asa ca îi las in pace.

| SirenicaCuMomite a răspuns (pentru Bariel):

Dacă sunt prea mici oricum nu pot mânca singuri şi n-o să se atingă de ea.Ai mei de abia de vreo 2-3 zile au început să mănânce, se duc ei singuri unde le-am pus de mâncare părinților.Şi mâine au 4 săptămâni.