| AdrianLewa a întrebat:

Motanul meu de 1 an jumate a venit acasă cu 2 rani deschise pe pulpa stanga; una in exterior si una in interior.L-am dus azi la cusut si dupa ce l-am luat a prezentat 2 simptome:
-a vomitat, ceea ce e normal, din cate am inteles
-baleste excesiv; aici e problema! Din cate am inteles e de la anestezie, dar vreau sa fiu sigur. Daca puteti, sa-mi răspundeți la o intrebare.

Este normal sa baleasca dupa o asemenea interventie chirurgicală? Sau este ceva de îngrijorat?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
| lorena66 a răspuns:

Da. Oriunde este vorba de anestezie, e vorba de simptomele astea:
-voma
-pupile dilatate
-va incerca sa se plimbe de unul singur — posibil sa-l gasesti intins pe jos
-baleste: ceva logic, corpul sau inca functioneaza, el nu e capabil sa inghita saliva.
-daca e capabil sa saliveze —pentru ca asta face cand "baleste", e capabil sa urineze si invers. Ai grija unde-l tii: un loc ferit, scoate covoare, eventual in baie, pregateste-te ca atunci cand se mai trezeste sa fie nevoie sa-l speli — nu va fi capabil sa o faca singur
M-am confruntat cu asta si am experienta la 2 pisici.
Sper sa se faca bine! Toate cele bune!