| TuRneR01 a întrebat:

Salut nu stiam sigur la ce categorie sa postez:* dar sper ca am nimerit
Eu vreau sa-mi iau un animal un caine stau la apartament ce rasa imi recomandati?
Eu m-am gandit sa-mi iau un Amstaff astept pareri despre acest catel mai are cineva la apartament? cum se comporta in casa/ pe strada cu ceilalti caini

Răspuns Câştigător
| michelia a răspuns:

Buna,
Amstaff e un ciine de paza mai degraba, pentru ca e foarte devotat familiei dar agresiv cu strainii si mai ales cu alti catei.
Cind il scoti afara trebuie neaparat sa-i pui botnita ( e unul in zona mea si numai asa iese).
De frumos e frumos happy si are avantajul ca fiind cu blanita scurta nu lasa par in casa. Trebuie sa-l plimbi zilnic o ora pe afara, nu e genul care sa se multumeasca cu 10 minute de "aer", altfel iti intoarce casa pe dos.
Noi avem un metis pechinez care e mai comod ca si personalitate : e dragalas, prietenos, jucaus si linistit in acelasi timp.
Tu ia-ti ce iti place dar va fi responsabilitatea ta in cea mai mare parte sa ai grija de el.

| TuRneR01 explică (pentru michelia):

Tu ce ti-ai lua dintre lup si amstaff... daca poti motiva cu pareri pro si contra

| michelia a răspuns (pentru TuRneR01):

Amstaff clar. Sint mai pe gustul meu ca aspect, ca dimensiuni ca personalitate. Vreau un ciine care sa-mi inspire tandrete.
Si lupul nu e oricum ciine de apartament, chiar daca il agreezi.

| TuRneR01 explică (pentru michelia):

Multumesc... Cred ca funda ti-o voi acorda tie dar mai astept raspunsuri
Si eu tot spre Amstaff inclinam deoarece e si mai micwinking si mai puternic si mai periculos. Vreau un caine cu care daca ies pe strada sa impuna respect nu sa latre orice maidanezwinking si sa se ascunda dupa picioarele mele

22 răspunsuri:
| RoxxuInna a răspuns:

Orice caine se modeleaza dupa caracterul stapinului.
In concluzie, un amstaff in mainile cui trebuie, este un caine extraordinar de cuminte si iubitor(in special cu copii). Daca il socializezi de mic foarte bine nu ai probleme cu el. Intr-adevar nu oricine poate creste aceste rase. Trebuie sa le acorzi foarte multa atentie.

| TuRneR01 explică (pentru RoxxuInna):

Ce ai lua dintre lup si amstaff pareri pro si contra?
diferite motive de ce ai alege pe unu si pe celalt nu

| TURCUL0001 a răspuns:

Un maidanez este cel mai bun

| TuRneR01 explică (pentru TURCUL0001):

Doamne ce copii. Ti se pare ca am cerut parere cum sa ai un maidanez in casa? NU! eu am postat intrebarea cerand pareri de la cei care au amstaff sau stiu cum este... cum se intretine in casa cam cat trebuie sa-l plimbe etc

CHIAR CREZI CA MA INTERESEAZA PAREREA TA CU MAIDANEZU?

| RedDany a răspuns:

Câinele acelor vremuri era folosit la diverse munci cum ar fi: paza și supravegherea gospodăriilor, câini de companie și "babysitters". Alții au fost folosiți pe post de gladiatori care luptau în arene împotriva altor câini.Acești câini sunt curajoși, tenace și prietenoși. Extrem de loial si afectuoși, sunt capabili de orice pentru a-i face plăcere stăpânului.
Nevoie de exerciți: necesară, fiind o rasă energetică necesită exerciții zilnice de minim 1-2 ore.

| TuRneR01 explică (pentru RedDany):

Tu ce ti-ai lua dintre lup si amstaff
pareri pro si contra...

| Laviniargint96 a răspuns:

Eu una mi-as lua un maidanez happy

| TuRneR01 explică (pentru Laviniargint96):

Maidanez i-ati tu nu euwinking eu prefer un caine de rasa nu orice gunoi de animal de pe strada... Acesti caini nu-si au locuwinking dupa parerea mea nu ar trebui sa existe nu sunt buni de nimicwinking decat sa te muste sa te latre si etc... Zimiti tu unu lucru care il face maidanezu bun?

Odata ce locuieste pe strada e un fel de ''gunoi al societati'' ce nu-ti trebuie arunci nu-l ti la tine in casa sa-ti ocupe loc :* te-am pupat draga...

APP: ce ai prefera lup sau amstaff?

| Laviniargint96 a răspuns (pentru TuRneR01):

Eu doar mi-am zic parerea. Mie una imi plac maidanezi si nu sunt un gunoi cum le zici tu! asa ca ia-ti ce caine vrei si nu mai intreba :-)) ciao.

| TuRneR01 explică (pentru Laviniargint96):

Daca toti iti plac maidaneziwinking te poftesc sa-i iei in clasa si sa-i cresti sa le dai tu mancare... sa vezi ca te mananca si pe tinewinking. Sunt niste caini de 2 lei corcituri afurisite care merite eutanasiatewinking

| Laviniargint96 a răspuns (pentru TuRneR01):

Tocmai de asta imi plac ca pot musca serios un om.Am o vecina care are maidanez si e super frumos si mereu stau cu el in aduce la mine zilnic.Na acum fiecare cu parerea lui. nu?

| TuRneR01 explică (pentru Laviniargint96):

Draga meawinking
Maidanezu o musca dar e mic copil pe langa Amstaff.Aceasta rasa de caine are din insting sa sara la gat omoara alti caini pe loc. Este folosit deseori la lupte ilegale/ paza...

| Laviniargint96 a răspuns (pentru TuRneR01):

Daca tie iti place e treaba ta iti urez succes prin al avea :*

| TuRneR01 explică (pentru Laviniargint96):

Multumesc frumos:* Te pupa TuRneR

| iron2man a răspuns (pentru TuRneR01):

Gunoi al societatii! tu nu meriti caine bai, nu iubesti animalele.

Tu doar vrei sa te dai mare cu el pentru ca singur nu esti bagat in seama. pfff

| TuRneR01 explică (pentru iron2man):

Vezi ma cum vorbesti.
Eu imi doresc un caine, ccu pedregree de rasa nu orice japita de pe stradawinking.

| EvaneSScence a răspuns (pentru TuRneR01):

Si cateii maidanezi sunt draguti, si se joaca si ei si chiar pot fi adoptati, nu sunt japite sclifosit cu fite ce esti. Te dai mare si tare cu cainele tau de rasa. Sper sa-ti manance mobila pana il dresezi tu incat sa capeti respect laughing)

| TuRneR01 explică (pentru EvaneSScence):

winking laughing Il duc la dresaj nu-l dresez eu laughing

| Corina29 a răspuns:

Pai,amstaff-ul e bunicel, dar e cam energic, asa ca va trebui sa il plimbi de mai multe ofri pe zi. Daca iti iei buldog s-ar putea sa ai cateva nopti albe, fiindca sforaie ingrozitor!
Deci iti poti lua Amstaff.E bun!