| Legend2Airon a întrebat:

Salut peste cateva zile o sa-i iau un catel si as vrea sa stiu cam ce rasa sa-mi iau ca sa fie ok. Ma puteti ajuta?

Răspuns Câştigător
| FulgulAlintat a răspuns:

Salut, eu iti recomand Beagle am si eu. Sunt multumit de el chiar foarte multumit. E jucaus e dragalas e istet.
Nu e nici moale nici dur e perfect. Bafta!

12 răspunsuri:
| nataliaduchess a răspuns:

Ti-as recomanda sa ii cumperi un Yorkshire Terrier Toy.Eu am unul si sunt foarte incantata de el. Yorkshire Terrier-ul este un caine de talie mica, toy, unele exemplare chiar foarte mici, bine proportionat. Catelul Yorkshire Terrier are capul mic si plat, botul de lungime egala cu craniul, conic, maxilarul puternic si acoperit cu par foarte lung, nasul negru si mic. Yorkshire Terrier Toy este un caine curajos si hotarat, inteligent, vioi, vesel, alert si vigilent. Este un caine sensibil, trebuie tratat cu blandete, afectiune. Este ascultator si devotat stapanului. Se intelege bine cu copiii atat timp cat nu il vor necaji prea mult. Se intelege bine si cu alte animale din gospodarie.Sunt catei usor de educat, desi, pot fi uneori neascultatori si incapatanati. Yorkshire Terrier-ii sunt caini de paza excelenti, alertandu-si cu promptitudine familia cand se apropie strainii. Prin comparatie, femelele au tendinta de a fi caini de paza mai buni decat masculii. Masculii au tendinta de a lasa femelele sa faca toata munca. Sper ca te-am convins! Funda?

| Okami23 a răspuns:

Nu stii deja ce caine vrei?
alege rasa care iti si place cum arata, daca esti baiat vei arata aiurea cu un bichon langa tine, eu as alege intre buldog englez (caine lenes), buldog francez(energic), beagle (mic), husky, samoyed, ciobanesc de berna, saint-bernard, akita sau chow-chow

pana la urma, tu alegi
nu uita o sa fie catelusul tau nu al celor de pe TPU

| EaEmma a răspuns:

Beagle

| Legend2Airon explică (pentru EaEmma):

Da-mi te rog si detalii despre Beagle

| EaEmma a răspuns (pentru Legend2Airon):

Http://beagle.ro/......sunt niste caine foarte draguti

| MadalinG99 a răspuns:

Depinde ia-ti un hasky cata iti plac un bichon daca vrei sa te iubeasca mai mereu sau un rotwayler daca vrei sa te pazeasca

| LetMeHelp a răspuns:

Pai... In cele mai multe cazuri:
-goldenul e cel mai prietenos
-labradorul e cel mai jucăuş
-bassetul e leneş
-ciobănescul german face pază
-caucazianul e agresiv
-airedale-ul e încăpăţânat/independent
Cu toate astea, există mulţi goldeni agresivi cu alţi câini, labradori neinteresaţi de minge, basseţi plini de energie, ciobăneşti germani care nu fac pază deloc, caucazieni prietenoşi, airedale-i ascultători.
Oricum cel mai bine este sa te duci la "fata locului" si ia-l pe cel care iti atrage atentia, cel care simti tu ca are ceva special...Dar fi atent la alegere.
Sper sa gasesti un caine pe placul tau. happy

| PiTbuLuL a răspuns:

Depinde daca esti la primul caini nu iti sugerez rasele acestea:1. Pitbull
2.Rottweiler
3.Doberman find rase dominante nu ti le sugerez. Daca stai la casa poti sa iti iei:
1.Husky
2.Labrador
3.Buldog francez
4.Ciobanesc german daca stai la apartament:
1.Bichon maltez, frise, bolognes
2. Yorkshire Terrier
3.ChowChow cainele cu limba movhappy
4.Ciuaua cainele de buzunar nu am scris bine numele da noabig grin.Astea sunt rasele pe care le stiu.
Sall Bafta

| Patrisia14 a răspuns:

Bichon, Pinckher Pitic, Pichinez, Yorkshire Terrier, sunt mici si jucausi.happy

| MariaBeatrice a răspuns:

Pai depinde ce gusturi ai tu. happy
De exemplu mie imi plac cei pichinezi de casa.
Sunt mici, draguti si ascultatori!
Daca si tie iti plac catelusi mititei si ascultatori iti propun sa iti ei un pichinez happy :*

| Corina29 a răspuns:

Depinde si unde stai:la casa sau la apartament.
Daca vrei unul pentru casa, ti-as sugera un golden retriever sau un caine de apa suedez(parca asa se numea).
Daca stai la bloc, iti sugerez sa iti iei un caine de talie mica.

| Myyca a răspuns:

Daca vrei un caine obraznic si dragalas, istet iti zic beagle.