| miha96 a întrebat:

Salut,peste cateva zile voi lua un pechinez as vrea sa stiu cum e acest catel, mentionez ca stau la apartament deci mi s-a parut potrivit sa aleg aceasta rasa.

Răspuns Câştigător
| karsivan a răspuns:

Este un catel iubitor cu stapinul, este foarte viteaz si vesel, are nevoie de multa atentie si dragoste din partea stapanului. Tot odata nu trebuie rasfatati pe masura ca se fac sefi in casa, trebuie sa-si stie locul si cine este stapanul. Sunt mofturosi la mancare de obicei, dar se poti intretine cu usurinta si cu cheltuiala redusa. Este un caine portivit de apartament cu conditia sa-l inceti de mic sa stea si singur, plinge nitel la inceput apoi se obisnuieste.

4 răspunsuri:
| OoBunnyoO a răspuns:

Nu prea conteaza rasa cainelui, conteaza cum il cresti tu. Cand este pui, nu are comportamentul dezvoltat asa ca nu prea conteaza. Avand in vedere ca nu este un caine de vanatoare nu cred ca va fi foarte activ, desi in primii ani de viata, va fi destul de jucaus, de altfel, ca toti cainii.Insa in rest este destul de calm. Oricum nu te baza pe chestia asta, deoarece nu prea conteaza. Eu am vazut si pechinezi foarte activi si destul de agresivi, desi se spune ca sunt calmi si linistiti.

| anonimus321 a răspuns:

Sunt cei mai inteligenti (parerea mea), am un asemenea caine si sunt mai mult decat uimita, cat de inteligent este, cat de iubitor, ascultator..de fiecare data cand sunt plecata de acasa el este foarte trist iar cand vin acasa este cel mai fericit, iar cand sunt trista vine langa mine si isi aseaza capul in poala mea, parca plange odata cu mine. Un asemenea caine merita orice, e foarte ascultator.Il recomand!

| Serree a răspuns:

Sunt niste monstri cu blana (uneori cand nu le convine lor ceva ) In rest sunt foarte dragastosi. Cuminti nu prea sunt mai ales noaptea.In fine merita sa cresti un caine din asta (eu am doua )

| PisicaCuBere a răspuns:

Pechinezii nu sunt asa de grozavi, sunt micuti, mie mi se pari urati cand cresc la fata, sunt foarte jucausi, parca are o anxietate de separare ( adica sufera cand pleci sau cand nu esti prin preajma ). C-am le cade blana, dar este o rasa care se comporta civilizat si ori ce copil l-ar vrea de cat de jucaus este!