| Reyy11 a întrebat:

Salut,stie cineva la ce vârstă pot naste cainii? am o cățelușa(bichon havanez)care are aproape 6 ani si este gravida.Ar putea naste fara sa existe complicatii avand in vedere vârsta ei?

4 răspunsuri:
| Brizbriz a răspuns:

Da, la 18 ani face pui si apoi moare, un caine care depaseste 18 ani e batran... RAU

in teorie, dupa ce ajung la adolescenta, care e ceva de gen 8-9 luni, pentru ca, din cate stiu eu, un caine ajunge la maturitate intr-un an

totusi, vorbeste cu un veterinar, ala TREBUIE sa stie

| Eireann a răspuns:

La caini femelele raman fertile toata viata dar cu cat este mai in varsta creste riscul de complicatii deci crescatorii recomanda pana la maxim 6 ani resele mari si 8 ani rasele mici. Depinde si de alti factori, de exemplu cat de des a fatat inainte, starea generala de sanatate, etc. In principiu cred ca o sa fie ok dar nu e o idea rea sa o duci la veterinar sa iti recomande poate o mancare speciaka sau niste vitamine fiindca nevoile nutritionale se schimba in timpul cat este gestanta.

| Mivelyn a răspuns:

Recomandarea mea e sa ceri sfatul unui medic veterinar, in urma unui control el iti poate da sfaturi bune.

| Reyy11 explică:

Se vede ca esti pe langa subiect.