| anonim_4396 a întrebat:

sunt disperata,nu stiu daca pisica s-a otravit sau nu! povestea este urmatoarea :am primit de ziua mea un buchet de crini, iar eu stiind ca sunt f toxici pentru Missy a mea, am vrut sa ii duc pe balcon unde ea nu are acces.Pana sa apuc sa ii duc intr-un moment de neatentie,iubita mea pisi era deja cu botul in ei. Nu am apucat sa vad daca i-a lins sau i-a mirosit, cert este ca avea polen la botic pe care i l-am spalat de urgenta.Aceasta peripetie s-a intamplat acum 3 ore, iar ea nu da niciun semn ciudat,se joaca,toarce,se spala, ba chiar a si mancat si a baut, iar acum doarme.Am fost la veterinar si mi-a zis sa stau toata ziua cu ochii pe ea si la primul semn sa vin.Intrebarea mea este...exista riscul sa mai pateasca ceva in aceasta zi. daca nu a fost niciun semn in 3 ore? Multumesc

Răspuns Câştigător
| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

S-ar putea sa fi tras putin polen pe nas. Stai linistita nu va pati nimic si lmahappy asatept fundita

| roxyandreea a răspuns (pentru AsafteiAndreiDaniel):

Multumesc, sper sa fie ca tine

11 răspunsuri:
| RedNose a răspuns:

Eu nu am mai auzit vreun animal sa se otraveasca de la crini...in fine, daca pana acum nu a patit nimic poti sa stai linistita.

| Northern a răspuns:

Să nu exagerăm. Pisica mea, acum 2 luni, a mâncat otravă de șobolani.N-a pățit nimic.Acea pisică trebuia să miroase acei crini o zi întreagă, iar pisica mea trebuia să mânânce mai multe bobițe... Dacă totuși observi ceva nefiresc la pisică, cred că ar trebui să o duci la veterinar.

| roxyandreea a răspuns (pentru Northern):

Mersi de raspuns, repet eu nu stiu sigur daca doar a mirosit sau a apucat sa si linga dar da, poate ai dreptate, o iubesc asa mult incat devin paranoia cand vine vba despre ea, sa iti traiasca si a ta sa te bucuri de ea

| LivingLouder a răspuns:

Nu exista dar cel mai bine e sa stai langa ea ca sa te simta aproape

| Yssy12 a răspuns:

Desi acum plang ca mi-am amintit de motanelul meu, Lolo.El cand a murit otravit de la otrava de sobolani sau caini.Chiar nu stiu manca orice-stiind ca era la bunica-el a fost rece, zbarlit la blanita, ametit-bunicile astea zic ca o sa treaca-si in 3-4 ore a murit! Dar inca si-a pastrat ceva ce avea inainte-acum plang in hohote-inca mai vroia sa traiasca se urca pe bara subtire de la balcon si mergea incet cu piciorusele, scuze ca am inceput sa vorbesc mai mult de motanul meu, dar nu ma pot abtine...si nu cred ca e otravit fiindca acum am si eu o pisica care are 1 an si acu 5 luni a pus nasucul si tot asa n-am fost atenta si a pus nasucul intr-un crin, se poate sa nu fi patit nimic-sunt sigura
.

| roxyandreea a răspuns (pentru Yssy12):

M-ai emotionat, imi pare sincer rau pentru ce ai patit....nici nu pot spune ca imi imaginez prin ce ai trecut pentru ca adevarul e ca nu pot.Eu sunt atat de nebuna si de paranoia cu Missy a mea....incat as fi in stare sa o duc la doctor la 5 minute pentru ca mi se pare mie ceva in neregula.Se pare ca am fost si de data aceasta prea paranoia pentru ca ea este foarte bine, jucausa, nu a prezentat simptome.Imi pare sincer rau pentru al tau Lolo, animalele oricum sunt mai fidele si mai pure decat noi cu mult; ele niciodata nu ne judeca, mereu ne iarta toanele si stiu exact cand sa faca diferite nebunii care sa ne infrumuseteze viata

| Ramona7 a răspuns:

Buna, asa este crinii sunt foarte toxici, si eu am un catel si de ziua mamei a primit niste crini pe care i-am tinut in prezenta catelusului meu, a stat destul de aproape dar nu trebuie sa te sperii asa de tare, ca sa-i faca rau trebuia sa-i miroasa ceva vreme, mai ales daca ai si spalat-o imediat chiar nu cred ca ar avea o problema, sunt toxici dar nici chiar asa, paa happy

| roxyandreea a răspuns (pentru Ramona7):

Da multumesc, dar ideea era ca eu nu am apucat sa vad daca ea doar a mirosit si s-a atins de ei sau daca i-a si "gustat"

| Elena_Denisa_1999 a răspuns (pentru roxyandreea):

Daca ar fi otravita ar trebui sa faca spume la gurita, daca nu eu cred ca este in regula.Dar fi cu ochii pe eawinking. Bafta!

| flaviusik001 a răspuns:

Salut,trebuie sa ai mare grija.Nu poti sti niciodata cand o apuca acuma simptomele.Cum vezi ceva neobisnuit la ea, ceva ce nu este normal pentru ea, ar trebui sa o duci repede la veterinar.