| JockerStoica a întrebat:

A cumparat cineva vreun catel de la o Canisa? Daca da, de la ce Canisa la-ti cumparat? Ce rasa era catelul? A fost sanatos?

Răspuns Câştigător
| Anduta_1569 a răspuns:

InstinctPr3ciS,imi para rau,dar te contrazic.
Cred ca ai cam incurcat canisa cu "ferma de caini".
La cainsa(ma refere la o canisa serioasa,nu una intemeiata de unul mort dupa bani) se gasesc doar caini de rasa pura, de preferat o singura rasa pentru o canisa, astfel tu iti poti da seama ca este ceva serios, ca se ocupa doar de o rasa, nu de 2 rase diferite, care sunt complet diferiti(asta ar insemna.un om cu 2 personalitati..nuuu).
La o canisa seriosa, nu gasesti tu peste 20 de caini.Gasesti mai putini dar de calitate. Daca vrei sa-ti iei pui, atat se indoieste crescatorul de tine, incat nu ti-l va da mai ales daca va fi primul caine.
Crescatorii seriosi nu vand adulti, ci puii cu varste cuprinse intre 10 saptamani si vreo 3 luni.Crescatorii seriosi vor fi mult mai incantati sa dea un pui unei alte canise la fel de bune sau poate mult mai bune decat a lui.El trebuie sa se asigure ca puiul va fi pe naini bune, va trai in conditii la fel de bune sau mai bune decat la el si ca acesta va fi dus in expozitii, i se vor satisface nevoiele speciale ale rasei respective.Crescatorul serios isi iubeste atat demult cainii incat abia se va desparti de puii ce vor pleca la noile familii, noile familii trezindu-se cu mici vizite din cand in cand, din partea crescatorului, cel din urma va avea pretentia ca si noul proprietar sa faca acelasi lucru(sa-l viziteze..insotit de catel).
Pretul puiului este fix, nu negociaza"hai dom'le ca uite eu iti dau 700 lei acum..peste 3 luni iti mai dau inca 3". Este inacceptabil!
Crescatorul iti va da si totate acetele puiului(pedigree,carnet de sanatate, puiul va avea microcip obligatoriu), si se vor face si acetele de vanzare-cunmparare, veti merge si la Asociatia Chinologica Teritoriala.
De asemenea, el iti va da foarte multe detalii despre rasa si iti va raspunde bucuros la fiecare e-mail primit de la noii stapani ai cainilor proveniti din canisa lui.
Daca toate aceste detalii nu se regasesc la un cxrescator care pretinde ca este un crescator seriooos..inseamna ca este un fel de "fermier" de caini(ii tine pentru bani,nu din dragoste pentru animale,caini, rasa).Un crescator iti va arata parintii puiului, actele acestora, pedigree-urile. Unul neserios va spune"da de ce ai nevoie sa vezi parintii(nu stiu exact cine e tatal puilor.), sunt si ei caini..arata ca toti ceilalti ce-i vezi inchisi acolo.n-ai nevoie sa vezi parintii, doar tu cumperi puiul"
Scuza-ma daca am scris ceva ce nu se intelege(incorect), dar m-am cam grabit si nu mai am timp sa recitesc.
Numai bine!

| InstinctPr3ciS a răspuns (pentru Anduta_1569):

Vand pui cu varste intre 10 saptamani si 3 luni si sunt responsabili?laughing) Un pui poate pleca de langa mama sa la varsta de 3.5 luni chiar mai tarziu, deoarece atunci putem consindera ca nu mai depinde de femela.
Apropo, ce i-ai recomandat tu se numeste CRESCATOR PERSONAL, CANISA creste mai multe rase de caini, acum ca este CANISA CANE CORSO de exemplu aia e alta treaba, dar in general o canisa cum sa exprimat el este o canisa care creste mai multe rase de caini.
Cat cu responsabilitatea tot asta i-am spus si eu, si reiese de la sine ca ar fi normal sa mergi cu cainele sa isi viziteze parinti.

| Anduta_1569 a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

Auzi mai..inteligentule.
Ai avut si tu la viata ta 4 caini cel mult dintre care unul singur l-ai luat de la o canisa si crezi ca esti expert? De unde sti tu toate astea? Cine stie de la ce canisa ti-ai cumparat tu puiul..si vi si faci tu gaga aici(de fapt..esti nemultumit ca ai tot cautat un caine cat mai ieftin cu care sa te lauzi..si in final te-ai ales cu un pui bolnavior. poate).Si nu depinde de norocul tau si nici de norocul puiuluioh go on.Trebuie doar sa cunosti foarte bine rasa dar mai ales si crescatorul atunci cand cauti un pui de caine.
Esti crescator sa stii? Ai rude care cresc o anumita rasa de caini..sau macar prieteni? Nu cred, pentru ca daca ar fi asa ai avea habar ce spuiwinking.

Va salut dar nu in ultimul rand vreau sa va amintesc ca scopul acestui site nu este de a convinge pe cineva, ci de a-l ajuta, si nu din amintiri sau din auzite, ci din cunostinte proprii dobandite de-a lungul vietii.

| InstinctPr3ciS a răspuns (pentru Anduta_1569):

Tu ori esti chioara ori nu iti place sa vezi;>!
Citez : Nici eu nu sunt 100% sigur cum sta treaba deoarece nu am achizitionat un caine de la o canisa...
1. Ma pricep mult mai bine ca tine la caini.
2.Intereseaza-te la asociatia chinologica sa vezi de unde este mai bine sa achizitionezi caini. Si alta data nu mai vorbi fara sa te informezi ca cazi de penibila.
3.Caini nu se aleg la noroc, se aleg in functie de pedigree si aspect fizic, si desigur de poti orienta si dupa multe alte indici.
4.Crescator nu sunt. Am destui prieteni care cresc caini, si sunt foarte informat in domeniu.
5. Nu neaparat crescatori au caini ieftini laughing cum ai spus tu DIN ASTA REIESE FAPTUL CA NU CUNOSTI ABSOLUT NIMIC! TU TEAI ORIENTAT DOAR DUPA PRETURILE PE SITE ALE CANISELOR SI DE PRETURILE NEGUSTORILOR CARE DORESC SA ISI VANDA CAINI REPEDE, nu te-ai interesat nici macar odata de calitatea puiului..., Sa iti spun cateva smecherii care probabil nici nai auzit de ele :
1. Majoritatea caniselor, i-au comenzile si dupa aia merg prin targuri si petshopuri si cauta caini cat mai ieftini, pe care ii vinde cumparatorului. (nu zic ca nu exista si canise serioase care chiar produc pui, dar majoritatea asa procedeaza )
2- De obicei caini cumparati de la crescatori personali, cu pedigree si toate actele in regula, sunt caini extrem de buni (sanatosi, din parinti renumiti, corespunzator rasei ).
3- MAJORITATEA recomanda alegerea unui crescator bun (cu rezultate, cu pui buni, cu caini de renume, cu pedigree ) si testarea lui, si dupa aia achizitionarea puiului, si MAJORITATEA incearca sa evite cumpararea de caini de la canise.

IMPORTANT : Zimi si mie cateva canise!
Sa vad si eu care e parerea ta ca sunt canisele responsabile si cu caini buni!

| Anduta_1569 a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

Draguta tot ce ti-am spus in ultimul mesaj este exact ce ai scris si tu.laughingEu zic sa mai citesti ce scrii..si daca nu te prinzi de ceea ce vreau eu sa zic, mai bine taci.Chestia cu "Caini nu se aleg la noroc, se aleg in functie de pedigree si aspect fizic" (citez din ultimul mesaj) chiar tu ai spus-o..respectiv "Asta depinde si de norocul tau la alesul puiului si de canisa"(ai spus-o chiar tu in ultimul mesaj)-te contrazici singur..si tu consideri ca sti mai multe despre mine despre caini? Crede-ma ca te inseli..si daca ai avea dreptate de ce scrii unele tampenii?
Si in caz ca nu ai citit cu atentie ce am scris:nu am spus ca e OK sa cumpere un pui de la orice canisa si sa cumpere caine ieftin..nu stiu de unde ai scos-o.Un crescator serios creste o singura rasa nu 7, are experienta.

Exemplu de canisa:Lonely Stone.Cunosc crescatorul si cainii lui.Ala' da crescator! Creste doar o rasa la care se pricepe..si nu in ultimul rand, chiar ii place ceea ce face si foloseste cainii in scopul pentru care cainii din rasa Malamut de Alaska au fost creati si anume tractarea saniei.Deci nu ii tine doar pentru expozitii si cainii chiar sunt de calitate si daca vi tu(dau doar un exemlu..nu te enerva din nou) si ii spui ca vrei sa-ti cumepri un pui de la el dar nu ai mai avut caini,fi sigur ca nu ti-l va da(dupa cum am mai spus,am dat doar un exemplu).
Aici,dupa mintea ta ai crede ca m-am referit si la faptul ca daca o rasa a fost candva facuta pentru lupte,si acum trebuie pastrata "traditia"! Nu! m-am referit la lucrurile acceptabile.laughing.Si nu te mai oftica cand cineva iti spune ceva,e omenesc sa gresesti,chiar si tu,chiar si eu, indiferent cat de multe stim despre animalele pe care le iubim.

Eu sunt curioasa, tu de unde iti cumepri un caine atunci cand crezi ca mai e loc de inca unul, din pet-shop? Eu cred ca te pui si cauti un crescator care creste caini de calitate cu acte in regula, cu exemplare care au rezultate foarte bune din punct de vedere chinologic.

| InstinctPr3ciS a răspuns (pentru Anduta_1569):

Eu ma refeream la canisele gen : Caini de vanare, catei de vanzare... etc happy, canisele care sunt infiintate si controlate de un crescator, si care sunt de obicei canise nu cu foarte multe rase de caini, acelea le recomand si eu, dar eu din intrebarea lui am inteles canisele acestea dupa net, care majoritatea se ocupa cum am zis eu... happy

| Anduta_1569 a răspuns (pentru InstinctPr3ciS):

Din intrevarea lui am inteles acelasi lucru ca si tine.Doar ca eu am incercat sa il fac sa inteleaga care este diferenta dintr "fermieri"-cei care inmultesc cainii pentru bani, de nici nu stiu care sunt parintii puilor; si crescatorul care creste o anumita rasa din pasiune si dragoste pentru caini.Cu alte cuvinte, am incercat sa explic cum iti poti da seama ce fel de crescator este cel la care ai apelat.Din exemplul de canisa pe care ti l-am dat mai sus, cred ca ti-ai dat seama ca il indemnam sa cumpere caine de la astfel de canise(Lonely Stone este o canisa destul de serioasa, nu ai cum sa negi, dar este doar un exemplu).

7 răspunsuri:
| InstinctPr3ciS a răspuns:

Salut JockerStoica,
Eu personal nu am achizitionat un caine de la o canisa, dar, din cate am inteles si am citit, nu este indicat sa achizitionezi caini de la canise, deoarece caini sunt stresati si se poate sa aiba si problme. Asta depinde si de norocul tau la alesul puiului si de canisa. (Nici eu nu sunt 100% sigur cum sta treaba deoarece nu am achizitionat un caine de la o canisa, dar din cate am auzit cam asa am inteles ca stau treburile, acum sti cum e... fiecare cu parerile lui, uni spun ca sunt foarte buni uni spun ca nu sunt buni... )
Eu personal iti recomand sa iti cauti un crescator individual de caini, care ii creste din dragoste si din placere, care nu ii creste pentru profit, sa te asiguri ca este intr-adevar un iubitor de caini si sa iti achizitionezi de acolo un caine, daca vrei neaparat o rasa anume asigurate ca iti cumperi chiar rasa, incearca sa cumperi caini cu pedigree (arborele genealogic al cainelui, adica parinti, bunici, stra-bunici ai cainelui, mai pe scurt este certificatul care iti atesta puritatea rasei).