| Alexzxc a întrebat:

Salut, TPU.
As vrea sa imi cumpar un ciobanesc german si am gasit unul pe internet, dar cineva mi-a spus ca s-ar putea sa nu fie rasa pura din cauza ca are labutele cam mici si parul putin zburlit, iar eu cand vine vorba de ciobanesti germani nu imi dau seama care este de rasa pura si care nu, asa ca am zis sa va intreb pe voi.
Stapana mi-a spus ca are 6 saptamani, mai jos voi lasa o poza.

https://scontent-vie1-1.xx.fbcdn.net/......2099_n.jpg

Ce credeti, este de rasa pura oare?
Dau si funda...

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Rasa pura se atesta prin documente (pedigree). In lipsa este ca "aurul" fara marcare de carate.

2 răspunsuri:
| FataȘarpe a răspuns:

Sper ca stii ce faci, este super greu sa ai un ciobanesc german mai ales daca esti incepator (nu sunt amatoare in materie de caini, eu chiar mi-am facute "temele" in legatura cu ei si stiu ce spun). Si vreau sa iti amintesc ca maidanezii sau metisii sunt probabil mai buni decat orice rasa pura, si mult mai sanatosi. Gandeste-ta ca din momentul in care cumperi un caine, alt catelus la adoptie este omorat sau aruncat in strada. Sunt 100% impotriva breeding-ului.
Dar daca chiar vrei un caine de rasa pura, pe care sa il antrenezi zilnic si sa ii dedici tot timpul liber pentru el, poti sa iei.
Dar trebuie sa te documentezi cat de mult posibil si sa stii tot despre rasa daca vrei sa iti asumi riscul.
Avand in vedere ca nu stii cum arata un caine de rasa imi pot asuma ca esti amator, si e trist ca sunt multi care vor o rasa pentru ca e "smechera", arata fain, si e inteligenta.

Imaginea nu merge.

Si daca vrei un caine de rasa doar ca sa te lauzi, nu iti lua caine.
Si scuze daca am vorbit pripit dar esti al 5-lea cu care vorbesc pe tema asta.