| harim112 a întrebat:

as vrea sa imi iau un caine as vrea un pitbull sau un ciobanesc german care ar fi mai potrivit si de ce?

4 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Un ciobanesc german e inteligent, afectuos, frumos. Daca-l dresezi cum trebuie, iti va fi un prieten minunat.
Si, in plus, cand iesi cu el "in lume", n-o sa te intrebe nimeni de ce ai scos porcul la plimbare, ceea ce, in cazul unui pitbull, va fi frecvent si enervant.

| Clantza a răspuns:

N-am idee cum e pitbull-ul, am un ciobanesc german si este cel mai bun prieten pe care l-am avut vreodata (in curte este cea mai fioroasa fiinta daca te apropii de poarta, in parc este cel mai jucaus caine pe care l-am vazut vreodata, plin de energie). Orice caine este bun daca il dresezi corespunzator. Dar ciobanescul german este foarte tare, nu conteaza ce vrei sa faci cu el. "care ar fi mai potrivit si de ce?"... potrivit pentru ce?

| harim112 explică (pentru Clantza):

Toti prieteni mei au pitbull sau anstaff si nu as vrea sa zica ca ciobanescu german nu e bun de nimic cum ar fi la forta sau bataie (ori cum no sa-l pun sa lupte)

| harim112 explică (pentru Clantza):

Sau ca pitbulu este mai bun caine de paza