| iustinul78 a întrebat:


Ce parere aveti de rasa amstaff?
Vrea sa domine stapanul?
Ii place se faca sport?
Se dreseaza usor?
Daca ies cu el la plimbare am nevoie de botniță?
Cum ii cresc musculatura cat sa arate cat de cat decent?
DAU FUNDA!

Răspuns Câştigător
| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Am lucrat putin cu cainii si pot sa iti zic ca rasa amstaff nu-i pentru incepatori si nu l-as recomanda ca prim caine nimanui. Da, rasa asta are tendinta de a testa stapanul sa zic asa. Tre sa fii ferm dar nu brutal cu el adica nu-l lovesti sau alte chestii ca dupa o sa ai altceva decat caine in casa. De data asta un mare DA, rasa amstaff nu-i o rasa din aia lenesa care s-o vezi stand toata ziua pe canapea si sforaind ( spre deosebire de buldogul englez, ala mai trage si vanturi pe langa ca sforaie, lasa bale etc etc laughing ). La dresaj trebuie neaparat sa ai rabdare si devotament, adica sa te dedici antrenamentului. Nu astepta ca sa ai rezultate din prima cu cainele. Dupa ce prinde miscarea pe care vrei sa o invete ii dai o recompensa mica si ii zici : Bun baiat. Cu timpul reduci recompensele dar cuvintele de lauda le tii in continuare. Dupa un timp renunti si la alea ca sa nu se invete. Botnita e obligatorie, aici nici nu se discuta. Din cate imi aduc eu aminte rasa asta trebuia inregistrata la politie ( nu-s sigur 100 % de asta ce-i drept ). Cu antrenamentele nu pot sa te ajut prea mult la musculatura ( eu lucrez cu caini in armata pentru paza si alte chestii ) dar din ce stiu antrenamentele de genu se incep dupa ce cainele are 1 an ( de asta is 90 % sigur ). Sper ca te-am ajutat.

0 răspunsuri: