| Rococo14 a întrebat:

Ultrasunetele afecteaza urechile pisicilor ( ma refer la cele pentru tantari)? Mersi anticipat. Dau funda! happy

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

Depine de produs. Sunetul emis de aparat este inofensiv fata de adulti, copii si animale de companie.

http://www.bizoo.ro/firma/colas/vanzare/66002/aparat-de-indepartat-tantari.

Dar mai vezi aici:

http://roinsect.ro/

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu.

| Jipa95 a răspuns:

Cum afecteaza aparatele noastre cu ultrasunete pisicile?
Unul dintre simturile pisicii cel mai dezvoltat este simtul lor de auz, care ii permite sa auda o gama de frecvente mai inalte, decat pot auzi oamnenii. Dispozitivele noastre de antipisici sunt calibrate, pentru a emite frecvente pe care le pot auzi pisicile, in scopul de a le respinge pe ele. Nivelurile utilizate de aparatele antipisici au fost aprobate de catre Societatile de Protectie ale Animalelor. Aparatul antipisici, cand este in functiune, urechea umana nu poate sesiza niciun zgomot si aparatul este complet silentios. Insa pisicile pot percepe aceste unde sonore de inalta frecventa emise de aparat antipisici, astfel afectand in mod neplacut pisiciile si obligandu-le sa paraseasca zona in care sunt montate aparatele. Deci, unele aparate, da!

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Nu le afecteaza.

| daniel2588 a răspuns:

Pisicile le percep dar nu le influenteaza cu nimic, daca le deranjeaza ele se vor indeparta cat mai tare de sursa deranjanta