| Iuli4you a întrebat:

Salut tuturor!
Cu ceva ani buni in urma am invatat sa "calaresc " si eu o bicicleta.Pe masura ce timpul a trecut am prins un mare interes fata de mersul pe bicicleta.
Intrebarea mea este:
Credeti ca ar fi bine sa ma angajez intr'un drum de 50 km cu bicicleta(pana la matusa mea)...am 15 ani(cam mic pentru asta nu?)...si cu toate astea am gasit un prieten care ar fi dispus sa vina cu mine.
Astept pareri si sugestii:voi ce ati face in locul meu?
Va multumesc!happy

Răspuns Câştigător
| Onio a răspuns:

Am 30 de ani si inca merg cu bicicleta pentru ca imi place.

Tin sa te anunt ca am si permis de conducere categoria A si B, si aici vreau sa te indrum in ideea ca exista si anumite riscuri.

50 de Km nu sunt chiar asa de multi, si pentru varsta ta sunt relativ usori de parcurs, dar aici implica foarte multa atentie pe drumurile pe care mergi, deoarece riscul de a fi accidentat este prezent tot timpul. Daca acel prieten este mai in varsta si mai experimentat in legile rutiere si nu este genul de biciclist care circula haotic, il poti lasa in fata sa te ghideze.

Dar daca sunteti amandoi de aceeasi varsta si nu cunoasteti cat de cat regulile de circulatie, eu personal iti spun ca nu merita un asemenea risc.

Trebuie sa ai la tine neaparat apa potabila pentru a fi hidratat, mai ales pe caldura care este acum, un telefon celular in caz de urgente, o pompa de bicicleta, un petec de cauciu plus lipici in cazul in care faci pana. De asemenea sa ai asupra ta o vesta reflectorizanta si bicicleta sa fie dotata cu lumini in caz de va prinde seara/noapte.

Daca mergi cu o viteza medie de 25/30 de Km/h ajungi in aproximativ 2 ore.

Este indicat sa iti intrebi si parintii daca te lasa, iar daca te lasa iti doresc
drum bun.

ATENTIE Mare la masini!

| Iuli4you explică (pentru Onio):

Iti multumesc! ...Si tin sa iti zic ca drumul pe care merg nu este asa de circulat...este un drum de tara(dar asfaltatlaughing)

4 răspunsuri:
| P1x3lMD a răspuns:

Cred ca mai intii ar trebui sa practici distante de 10-15 km iar peste un timp sa treci si la 50.

| Iuli4you explică (pentru P1x3lMD):

Cred ca in toti acesti 7 ani am parcurs mult mai multi km...nu doar 50...problema e ca nu pe toti odata!

| Gheorge1833424 a răspuns:

E usor sa parcurgi o distanta de 50 Km.Eu am 13 ani si ies aproape in fiecare zi cu bicicleta cu baietii si parcurgem distante de 20-25 Km.50 Km nu ar fi nimic.