| Mirea_Cristian_1990 a întrebat:

Salutare. Acum 3 zile mi-am luat o catelusa husky ( are o luna ). In prima zi a fost mai inchisa dar usor usor am reusit sa o acomodez iar acum fuge prin casa si se joaca cu noi toata ziua. Problema este ca este primul meu animal de companie pe care sa-l tin in casa. Fuge cu noi prin curte, se distreaza, cand o strigam vine, dar musca des si din cate am inteles asa fac la inceput cateii. Dar totusi ma gandesc ca daca o sa o las sa faca asta incontinuu cand creste o sa ne muste tot in joaca, iar atunci cam va fi de 10 ori mai dureros. Niste sugestii, ce-ar trebui sa fac? Sa o las asa sau sa nu ii mai dau voie absolut deloc sa muste sau sa-mi ia degetele in gura? happy Tin sa mentionez ca rar mai roade cate ceva (i-am luat niste jucarii de cauciuc si mai le roade si pe alea ).

5 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Trebuie sa o duci la dresaj, de acum cînd este pui.

| Felys a răspuns:

Toti cateii mici musca, numai ca daca pare un gest dragut cat sunt mici, cand mai cresc intr-adevar nu mai e asa de dragut pentru ca au putere si nu isi dau seama.Singurul mod in care va intelege ca muscatura este rea este sa exerseze cu un alt catel apropiat taliei celui care il ai si atunci va stii ca doare si nu va mai musca mana stapanului cu forta.Eu am un catel care pana nu am dus-o sa socializeze cu alti catei nu am reusit sa o dezvat dar in momentul cand al lasat-o sa joace cu altii a inteles si acum apuca doar cu buzele fara sa isi foloseasca dintii, este un semn de iubire pana la urma si e chiar placut atat timp cat nu doare

| Cosmin_Ivancencu_1990 a răspuns:

Nu trebuie lasat sa muste oamenii invat-o sa nu mai faca asta! Dar ei bine as fac toate animalele lainceput cand sunt mai mici deoarece le cresc dintii si canini si trebuie sa roada ceva ca sa scape de acea stare ca la un sugar cand ii cresc dintii! Sper ca ai inteles! happy

| Mirea_Cristian_1990 explică (pentru Cosmin_Ivancencu_1990):

Si e neaparata nevoie sa o duc la dresaj?

| Cosmin_Ivancencu_1990 a răspuns (pentru Mirea_Cristian_1990):

Ar cam tebui dresat dar o poti face si tu acasa nu trebuie dus nicaieri! happy