| NIKOLASZZ a întrebat:

Salutare! Am și eu o problema! Am avut un motan în vârstă de 1 an și 5 luni care a plecat acum o luna și 2 săptămâni de acasa, țin sa menționez ca era în călduri, iar acum 2 zile mi-a spus o vecina ca l ar fi văzut călcat de mașina iar după aia a murit, i am arătat o poza și a spus ca el era, dar pe strada este încă un motan care seamănă leit 1:1 cu el și are fix aceeași privire și aceeași blana + răspunde la același nume,dar în schimb fuge de mine,și eu cred ca cel de pe strada ar fi al meu,menționez ca înainte sa fi plecat motanul meu,cel de le strada nu era,voi ce credeți? Va rog, sunt disperat, zi și noapte ma gândesc la el...????

2 răspunsuri:
| ioana748 a răspuns:

Daca raspunde la același nume este motanul tau.
Probabil a mai gasit o casa unde i se da sa manance sau mai multe si cu umblatul dupa fete, a uitat sa mai treaca pe acasa.
Am si eu unul de o varsta cu al tau, insa mai trece si pe acasa.
Dar cand am vrut sa l iau de pe strada, era destul de departe de casa, l am strigat, s-a uitat la mine si a fugit Intr o curte a unei grădinițe unde l am mai vazut.
Cred ca primeste ceva si pe acolo. Pisicile nu sunt ca cainii. Mi a spus o vecina ca daca l castrez nu mai pleaca. ln fine, ma mai gandesc.
Asa ca, poate reusesti sa l ademenești cu ceva sa l readuci acasa.
Daca stai la bloc si nu mai iesise probabil i-a fost greu sa revina, din mai multe motive.
Toate cele bune,

| medicveterinarbucuresti a răspuns:

Nu stiu cu ce ar schimba situatia, te ingrijorezi inutil. Traieste-ti viata, asta-i natura.
Te poti bucura de noul motan, incearca sa il ademenesti cu mancare, imprieteniti-va, castreaza-l, vaccineaza, pune-i zgarda pe viitor sau chiar microcip. Take care!