| MaFro a întrebat:

Salutare dragilor, am mare nevoie de ajutorul vostru. Am achiziționat de curând un acvariu Marina Comfort 54, acesta venind cu un termostat și filtru de purificare(cel puțin asa cred ca se numește). Acvariul este de 54L și în el am 11 pești. Am 5 Molly, 5 peștișori portocalii, am înțeles ca Foxy au ca denumire nu mai țin minte exact, sunt mici și portocalii si unul mic alb cu aripioarele aproape transparente. Am observat ca după folosirea acelor substanțe de la Tetra Safe, apa nu mai este la fel de limpede și clara, da o tentativa de ceață, exact ca și cum te-ai uita pe fundul oceanului și vezi din ce în ce mai greu, este în regula asta? Totodată sunt și curios de felul în care țin lumina, este în regula sa o opresc pe timp de noapte, sau trebuie sa o tin non-stop aprinsa? Fundă și vot, mulțumesc anticipat.

3 răspunsuri:
| RxTx a răspuns:

În natură lumina se oprește? Soarele apune răsare?
Stingi lumina noaptea

Temperatura acvariuluinteebiie sa stea constanta asa ca poti sa pui un UPS cu o baterie mare de exemplu 48volti

Exista EPS-uri invertoare la care poti pune o baterie de masina in mod oficial
Sunt niste invertoare UPS-uri dar care permit oficial baterie de aututurism
Si daca se ia curentul mai multe ore
Ai cum sa alimentezi ventilatia caldura

Pe cand asa cu un ups de calculator tine cateva minute.

| MaFro explică (pentru RxTx):

Termostatul acela vad ca lucrează la o temperatura de 26°C asa cum a specificat și vânzătorul spunând ca este deja setat la temperatura exactă. Și în legătură cu lumina, în momentul asta am stins'o, si ușor am observat ca peștii s'au scufundat cât mai mult, atingând pietrișul, pe semne ca se odihnesc? Și oare, schimbarea brusca a luminii duce la panica peștilor?

| RxTx a răspuns (pentru MaFro):

Acum merge doar nu se ineaca
Dar pe viitor exista posibilitatea sa faci sa se stinga din ce in ce mai incet lumina simplu rau de tot

Daca este led banda led exista drimer adica o piesa care dai lumina din ce in ce mai incet
https://m.iluminat-ieftin.ro/2663/Mini-Dimmer-Cu-Telecomanda-72w?

Noapte buna