| Bibiutza a întrebat:

Sunteti pro sau contra eutanasierii cainilor vagabonzi?

Răspuns Câştigător
| Ana-Maria94 a răspuns:

Contra.este adevarat ca sunt periculosi unii dintre ei, dar exista si alte modalitati nu neaparat eutanasierea.

68 răspunsuri:
| Mefisto23 a răspuns:

Contra. Sa fie sterilizati si tinuti in conditii acceptabile.

| Gentiana a răspuns:

Sunt CONTRA, fiindca si ei sunt niste fiinte, indiferent daca sunt vagavonzi sau nu.

| Dizzydizz a răspuns:

Sunt contra bineintenes.Am in fata blocului vreo 7 caini si ii hranesc dupa posibilitati.Am vrut sa ii duk de aici, dar inima nu ma lasa...Nu pot fi atat de cruda. tu esti pro sau contrA?

| Bitzii~Bitzii a răspuns:

Contra

| karellen a răspuns:

Nu sunt neaparat pro eutanasiere, ci mai degraba pentru absenta lor de pe strazi. de preferat prin mijloace neletale - adoptii, sterilizari samd. daca acestea esueaza - cum s-a tot intamplat in ultimii 20 de ani - alta solutie nu vad. oamenii sunt mai importanti decat cainii, mai ales avand in vedere cati copii sunt muscati anual de maidanezi (cunosc personal destule cazuri).

| StarDust a răspuns:

Eu personal sunt contra eutanasierii. gen mai bine i'ar castra pe toti si ar face mai multe adaposturi pentru ei happy

| RaR a răspuns:

Contra

| sasha a răspuns:

Iubesc animalele mai ales cainii, dar in romania cum nu avem centre de adapostire asta e una din cele mai bune metode, acesti caini strica imaginea tarii si in plus sunt chinuiti duc o viata de caine sa traiasca din mila si fara adapost nu e cine stie ce sad e trist, dar da sunt pro pentru binele tuturor

| Cristi_6252 a răspuns:

Contra.Au si ei viata. S-a va ia dracu pe aia care omoara animale sunt niste fiinte nevinovate. Cei care omoara animale sau da in el ar trebui sa moara in inchisoare. Daca se va face asta in Romania o sa ma duc sa ii omor paia care au facut dastea.Idiotii dracu de dati in animale in niste fiinte nevinovate.Cum dracu sa fii de acord cu asta.Ati inebunit oameni bunii.Mai mult tin cu animalele decat cu oamenii pentru ca ele sunt niste fiinte nevinovate.Ati inebunit sunt cretini cum sa faceti asta unui animal care este nevinovat.De aia am infiintat Clubul Salvati Animalele. deci cine e pro sa stii ca esti tampit si ar tebuii sa fii pedepsit cu inchisoarea pentru omorarea unor fiinte nevinovate. Ce oameni doamne nebuni, idioti
Cum sa faceti asta unei fiinte nevinovate. Daca animalele nu ar fi viata nu ar mai fii. Ele sunt niste fiinte nevinovate.Ar trebuii sa fii pedepsit cu viata daca omori sau dai intr-un animal. Dar nu oamenii din zilele nostre au inebunit. A trebuii ei sa fie eutanasiati ca oricum lumea e plina de prosti

| KiddoC a răspuns:

Eu sunt contra total. E o cruzime! Caini sunt prieteni nostri si oricum e vina oamenilor ca ii abandoneaza. Sa ii inchida (desi nici cu asta nu sunt de acord), dar sa nu ii omoare fiindca nimeni n-are dreptul sa ia viata, nici macar unui animal.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sint pro pentru ca in orice tara civilizata nu umbla potai jigarite pe toate drumurile atit ziua cit si noaptea.Inca nu se constientizeaza ca sint focare de infectie si paraziti sa nu mai vorbesc de pericolul turbarii.Imi vei spune ca alte tari le acorda o atentie deosebita.Intradevar sint adaposturi dar pentru fiecare animal exista o anumita perioada in care o familie trebuie sa-l adopte. Daca nu se gasesc stapini atunci EUTANASIEREA e singura solutie.Decit sa se cheltuie bani cu ecarisajul care bani nu stiu citi au ajuns la ciinii comunitari pentru ca sint din ce in ce mai multi, mai degaraba se faceau citeva adaposturi din astea si se dadea naibii aceeasi lege si la noi.

Elianna
| Elianna a răspuns:

Contra! Contra! Contra!

| εїз Ir εїз a răspuns:

Nu! Nu sunt de acord in niciun caz! Daca dumnezeu a lasat pe pamantul acesta caini cu stapan sau fara, asta inseamna ca i-a lasat cu un motiv, nu ca sa-i omoram noi, oamenii
! Ce-ar fi daca cineva ar veni de unde am fi noi(in cazul in care nu am avea casa) si ne-ar omori? Cu ce ne-ar ajuta asta? Daca conducatorii nostri sunt asa de prosti si omoara fiintele, de ce nu s-au gandit ca sa le faca un adapost in fiecare oras, in loc sa-i omoare?

| zacrazy a răspuns:

Pro pentru eutanasierea cainilor vagabonzi AGRESIVI.
Pro pentru castrarea tuturor cainilor vagabonzi.

| Ela_PuRpLe a răspuns:

Sunt contra eutanasierii cainilor bagabonzi.
Ar trebui sa se faca mai multe adaposturi pentru ei si eventual sa fie castrati, deoarece pe strada unii din ei sunt agresivi.Am patit-o anul trecut, mergeam pe strada inistita si dintr-odata un caine era in spatele meu si m-a muscat.

| kiss1 a răspuns:

CONTRA-fiecare are dreptul la viata, nu conteaza ca sunt vagabonzi. Daca ar exista cineva care sa ii poata ingriji? nu ar mai umbla pe strazi cautind un stapin., dar asta e lumea in care traim, fiecare tine la propriul suflet si la propriul bine.

Răspuns utilizator avertizat
| Luv you a răspuns:

Contra! Sunt si ei niste fiine totusi...sad

| alexutsuuu a răspuns:

Evident ca sunt Contra. Cei care au spus PRO pana acum, parerea mea, se gandesc numai la ei... Daca vreti fara caini.pai ducetziva mama draga in Viena, Roma, Paris, etc.Nu ca as iubi eu cainii mult de tot dar cred ca merita si ei respect, ca sunt si ei fiinte.Sa va fie rusine!

| AAandreeaAA a răspuns:

Contra. sunt si ele fiinte umane. de aceea trebuiesc duse la un centru de adoptii, si sa fie adoptati. sunt si ei fiinte umane si foarte sensibile.

Răspuns utilizator avertizat
| zacrazy a răspuns:

Pentru cei care au raspuns CONTRA. Daca v-ar musca un caine vagabond v-ati schimba parerea? Dar daca ar sari la voi de fiecare data cand treceti pe langa haita lor? Daca ati fi cu cainele vostru la plimbare si ar sari sa-l muste si pe el?

Eu unul m-am saturat de gradinile zoologice de pe strazi. Peste tot unde ma duc trebuie sa fie cel putin o haita de caini. N-am nimic cu ei atata timp cat ei n-au nimic cu mine. Ba chiar am niste "prieteni" cu care ma joc mereu cand trec pe langa ei si am timp.

Problema mea este cu cainii AGRESIVI.

| Petronela a răspuns:

Contra

| covexrobu a răspuns:

PRO. Din ce foc si para sa ii tinem si pe ei in adaposturi cand nu avem bani in spitale pentru a ingriji oameni bolnavi? Si nu este nici o cruzime sa eutanasiezi cainii. Doar sa nu va inchipuiti ca ei sunt eutanasiati prin aruncarea cu acid pe ei sau prin oarece metode din Epoca de Piatra. Sunt injectati si acestia mor linistiti fara a simti durere deci este pe cat se poate de usoara moartea lor!

Răspuns utilizator avertizat
| Mr.Sex a răspuns:

PRO. de ce nu? devil. da-i la boala, odata si-odata tot trebuie sa moara, mai fac necazuri pana mor

| Courtney4you a răspuns:

E foarte trista situatia asta si nici nu prea stii de ce baricada sa fii:stiu ca verbul a eutanasia inseamna o moarte usoara fara suferinta, insa nu stiu daca la noi sunt eutanasiati sau sunt pur si simplu omorati(am auzait ca unii chiar ii dau pe post de hrana la lei si alte animale ceea ce e extrem de crud). Totusi sunt contra aceste fiinte sunt prietenii nostri si nu merita, uneori te intelegi mai degraba cu un cutzu decat cu scuzati expresia 'o jigodie de om'(e cam de blamat expresia mea, dar ce vrei m-a facut mama prea sincera). Ele sunt niste fiinte nevinovate.

Răspuns utilizator avertizat
| covexrobu a răspuns:

@Tequila Iti doresc tie ce imi doresti tu mie. Si daca tu doresti atata bine celor care vor sa aduca Romania in randul tarilor civilizate. Atunci singura mea parere despre tine este ca pe scara evolutiei ai ramas tot in copac.

| zacrazy a răspuns:

@Tequila, precum a zis @covexrobu, iti doresc ce-mi doresti mie sau cel putin sa fi muscata de un caine vagabond. Sa nu poti intra intr-o farmacie cand te doare o masea din cauza haitei de caini care s-a instalat acolo, sa cresti mare si sa faci copii care sa-ti fie muscati de cainii din jurul blocului.

Atunci ai mai fi CONTRA?