| 12Hsgsvu12 a întrebat:

Tot aud că rasa de câine pitbull "turbează"dupa o anumită perioadă de timp.Ce parare aveți?
Noi suntem o familie iubitoare și am vrea să adoptăm unul și tot umbă zvonurile astea...

6 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Turbarea aceasta este un microb, virus din familia Rhabdoviridae, deci practic orice caine turbeaza daca este expus infectarii!
Deci nu se aplica in acceptiunea la care tu ai vorbit, tu te-ai referit la acel caz in care anumite rase de caini sunt predispusi la a inebuni, o forma de nebunie si de agresivitate maxima cand acei caini isi ataca stapanii fara motiv! Exista rase de caini expusi acestei "nebunii".

Daca sunteti o familie iubitoare achizitionati rase de caini pasnice care nu sunt cunoscute ca fiind agresive!

| Eireann a răspuns:

Nu turbeaza dar din pacate multi inmultesc cainii fara sa le pese de sanatate si comportament deci sunt multi catei cu probleme de acest gen. Si pitbull nu este o rasa - e un termen care acopera Staffordshire Bull Terrier, American Staffordshire Terrier si American Pit Bull Terrier plus combinatiile intre aceste rase.
Nu recomand cainii de acest tip pentru familii sau pentru proprietari fara experienta, sunt caini dominanti in orice situatii si deja am mentionat ca pot avea comportament dificil sau agresiv din cauzele mentionate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am o cunoștință la care a sarit cainele in timpul zilei, la ea.

| Darius50boss a răspuns:

Oricum este un câine periculos

| RareshStapanulRaspunsurilor a răspuns:

Salut acum cativa ani am intrat intr-o coma si profesorii spuneau ca nu o sa ma trezesc dar m-am trezit si de atunci m-am trezit cu o dorinta de caini
De atunci am fost expert cu cainii si am avut pofta de cunostinta si am facut o scoala si sunt expert cu cateii iar la acesta rasa nu este problema cu turbare depinde de ce boala are rabie sifilis hiv d astea dar daca chiar are o probleme poate sa aiba boala celebra acestei rase turbylis care este foarte grava il poate omorî pe catel
Vb mai incolo ca catelul meu are diaree si trebuie sa-i dau pastila pentru rabie

| 12Hsgsvu12 explică (pentru RareshStapanulRaspunsurilor):

Sărăcuțul de tine, sper să te faci bine!