| SanziiAndry a întrebat:

Vreau informatii despre rasa labrador retriever.

Răspuns Câştigător
| Diarobertaaaa a răspuns:

Este un caine minunat eu am o cateleusa este neagra foare desteapta si iubareata.ii place apa si se intelege bine cu alti caini.se ataseaza foarte bine de copii.Chiar iarna asta ma aruncam in zapada iar ea venea ma verifica imi lua pulsun si ma ajuta sa ma ridic.chiar acum cand ma prefac ca plang vine intr-o fuga ma linge si cand ma simt rau nu se mai misca de langa mine.deci intr-un cuvand este un caine minunat.doar ca poate sa faca multe boli.a mea are un an si a facut o conjuctivida care sa agravat deoarece iti baga capul sub gard si venea curent si a facut o boala foarte grava numita jigoadie deoarece cand ieseam la plimbare o lasam sa se linga cu caini depe strada si uite asa de la caini aia a luat boala si e foarte grava deoarece cainele poate muri.ea a stat in prima zi in perfuzi vreo 3 ore cu febra mare si sapte zile a avut febra 39 nu avea nici un chef de joaca era trista si ma temeam ca o so piert dar din fericire a scapat cu toate ca avea vaccinul impotriva boli dar separe ca nu ii la facut bine.deci sa nu o lasi sa se linga cu toti caini de pe strada. Sper ca te-am ajutat laughing

6 răspunsuri:
| JammyBrooks a răspuns:

Pai sa vedem...
In primul rand trebuie sa stii ca e o rasa de caini care iubeste apa:Xnu conteaza unde e aceasta apa chiar si o picaqtura, poate si in bolul de apa.Are un simt al umorului nemaipomenit si e usor de dresat.Se ataseaza repede de stapan.
Sunt si au fost folositi la vanatoare, la pescuit si la indrumarea persoanelor care nu vad. Exista 3 tipuri de labrador :labrador auriu
labrador ciocolatiu
labrador negru
Este una dintre cele mai populare rase de caini din intreaga lume!
Sper ca ti-am fost de folos!
Ai si tu unul? sau urmeaza sa il iei?

| JammyBrooks a răspuns:

Aha atunci trebuie sa stii ca daca il ti in curte sa ai grija la pisici gaini si alte animalute mici. Daca il ti in casa..perdele noi!

| monia a răspuns:

Descriere: Corp solid, musculos, cap lat, urechi atarnand pe langa cap, nas mare, ochi cu expresie inteligenta, gat puternic, labe membranate, adaptate pentru inot, coada puternica, blana scurta, aspra, rezistenta la apa
Origine: Canada
Greutate/inaltime: 25-45kg/53-61cm
Culori: Negru, ciocolatiu, galbui
Speranta de viata: 10-12 ani
Temperament: Iubitor, afectuos, rabdator, foarte inteligent, loial, vesel, jucaus, ii place la nebunie sa inoate, prietenos, iubeste copiii, relationeaza bine cu alti caini si alte animale, usor de dresat, are nevoie de multa atentie, devine distrugator daca este lasat singur prea mult timp,
Aptitudini: Caine de vanatoare, caine de salvare, caine de competitii sportive, ghid pentru nevazatori, folosit in scopuri terapeutice, folosit de politie (la detectarea narcoticelor)
Conditii de viata: Se poate adapta si la viata in apartament daca are parte de suficient exercitiu fizic