| martafoi_2432 a întrebat:

Vreau un caine de ziua mea cum sa o conving pe mama sa mi-l ia?

Răspuns Câştigător
| cutzu35 a răspuns:

CELE MAI BUNE SFATURI PT A-TI LUA CAINE

1)Buna, in primul rind arata-le ca esti responsabila scoate guniul in fiecare zi fa curat in
casa etc. iar dupa accea aratale ce ai facut, si ca asa ai sa faci si cind ve-i avea un catelus. BAFTA
2) Ai putea sa le promiti ca o sa fii responsabila si ca o sa ai tot timpul grija de el.eu asa am facut cand am vrut o pisica.si a tinut
3) Eu zic sa-l aduci acasa.sa le arati cat de mult iti place.sa te joci cu el.sa ii faci sa simta si ei asta. daca iti spune sa-l duci roaga-i sa ti-l lase macar o seara... daca nu vor ii mai rogi. le spui ca esti responsabila, ca o sa te ocupi de el sa le spui uite ce dragalas este, este destept. uite ce face:fa-l sa se tina dupa tine! le spui ca-l scoti aafra la ore regulate ca i faci un program.ca o sa il duci la doctor pentru vaccin.este imposibil ca parintii tai sa nu il accepte...multa bafta
4) Pai:

1.trebuie sa fii harnic\harnica pentru a putea face curat f repede

2.trebuie sa fii energic\energica ca in fiecare dimineata sa te scoli sa il plimbi

3.trebuie sa te gandesti unde ai sa-l tii

4.trebuie sa faci in asa fel incat atunci cand el este mic sa nu latre pentru ca sa nu deranjeze vecinii

5.trebuie sa stii ca daca are multa blanita in perioada de naparlire o sa ai multa blanita prin casa si va trebui sa speli mereu
6.vei fi nevoit sa ii schimbi apa mancarea f des

7.vei fi nevoi sa mergi cu el la veterinar minim 3 data pe luna

8.vei fi nevoit sa il dresezi cum ar fi:statul in 2 labute

cand il chemi sa vina

sa isi faca nevoile intr-un singur loc etc

9. daca este o rasa mai mare va trebui vaccinat ca sa nu turbeze

10.trebuie sa ii cumperi tot felul de accesorii (pentru cei care au bani isi permit accesorii mai scumpe)

daca iti iei un catel iti iei o responsabilitate in plus

Pt a-ti convinge parintii sa-ti cumpere un catelus trebuie sa respecti regulile de mai sus si nu uita priveste partea buna a luicrurilor
5) Poai sa ai rogi insistent, si sa le explici ca un catel te-ar ajuta mult sa te maturizezi si sa fii mai responsabil, informeazate pe net despre comportamentul lor si arata-i mamei tale ca te-ai informat si ca privesti situatia ft serios. Sper sa tina la mine a mer.Bafta!
6) 1 Rogi insistent

2 te informezi de pe net

3 cand treci pe langa un magazin cu animale rogai sa mergeti inauntru

4 daca ii convingi fii responsabil

5 nu fi increzut

6 e decizia lor...

7 daca nu vor... Asta e...

8 multa bafta!

7) Pai trebuie sa rezolvi problema cu responsabilitatea(patul, vasele, gunoil, curatenia etc.)citeste sa fa ceva pentru scoala si vezi ca daca e si ziua ta ai si un pretextsau poti sa ii spui ca (daca esti singur la parinti)ai nevoie de companie. Spune-i cum vei avea grija iar daca nu merge fii botoasa.Nu mai vorbesti faci doar treaba.Chesti de astea.Bafta
8) 4.cauta penet rasa dorita, aratale mai multe lucruri utile despre rasa.

5. fa fata de catelus

6. da semne ca iti doresti mult mult un micut prieten loial.

ce inseamna? coada si urechile ridicatearata ca este atent la tot ceea ce se intampla in jurul lui.

coada intre picioare si urechile pe spate exprima teama de amenintare

atunci cand latra, un caine anunta o primejdie sau se simte singur, izolat

cand scheauna si da din coada te roaga sa-l scoti la plimbare

daca da din coada, sta cu picioarele din fata pe sol cu limba scuasa, sigur asteapta sa te joci cu el.

9) Spune-le ca il dresezi si o sa cureti dupa el.
10) Draga me stiu perfect cum te simti. am trecut prin asta pana saptamana trekuta cand a fost ziua mea. daca ai sti de cate ori am plans si i-am implorat pe parinti, mai ales cand aveam vreo 12-13 ani. imi doream un caine de cand ma stiu; labrador, beagle, pikinetz etc... le-am aratat ca sunt responsabila, ca invat bine, si tot nu au vurt. ori imi ziekau ca nu avem banii necesari, ori o dadea la intors ca nu aveam spatiul necesar dar saptamana trekuta a fost ziua mea, vin eu de la scoala gata de party, si cand intru in casa"SUPRIZA"! mi-au luat un puisor de beagle de 1 luna jumate. au zis ca mi-au luat acest catel pentru ca am laut premiul 2 si ca le-am aratat ca intr-adevar imi doresc. a costat 9 milioane si au facut eforturi mari timp de o luna fara ca eu sa stiu... a fost cel mai frumos cadou.

ce sa zic... spune-le asa:"va implor, daca iau note mari si term sem(sau tot anul scoalr) cu premiu imi luati caine?" aratale ca esti ff responsabila, ai cat mai multa grija de nimfa ta, fa curat prin casa, pregateste masa, fa-ti curat mereu in camera, mrg, sti ce vreau sa zic, fi mereu cu toate gata si pregatita! spune-le ca ar fi cel mai frumos cadou, ca nu ti-ar mai trebui altul.eu asa ma procedat si dupa atatia ani le-am demosntrat, acum nu stiu cat va dura la tine.la mine anul scolar trecut a fost cel mai cel mai bun, nu am luat niciodata mai mult de preimul 3, ca in fiecare an. si eu plangeam cand vedeam cum isi dreseaza altii cainele si cum il plimba in lesa. sper sa functioneze sfatul meu.fii ff responsabila si buna la scoala si poate ii convingi, mult succes :*
11) i-am rugat frumos le-am spus ca am toti bani ca ei nu trebuie sa dea nimic le-am explicat avantajele(sa nu-ti treaca prin cap sa le spui dezavantajele ) le-am spus ca stiu totul despree ei informeaza-te cauta pe net si apoi le-am ca sunt responsaila ca nu sunt mica si ca pot avea grija de un catel( spal, il plimb il schimb il periez ii dau de mancare ii pun apa ) trebuie imediat ce ai mers acaolo de unde iti iei cainele sa-i intrebi pe aia daca are vaccinuri si deparazitari facute care sunt alea trebuie sa aiba carnet de sanatate si in rest bafta app trebuie sa ii faci de cand ii expira vaccinurile si deparazitarile altele noi o sa-ti explice veterinarul pupici si sper ca ti-am fost de folos

3 răspunsuri:
| Satisfaction a răspuns:

Spune-i ca vei curata dupa el, vei aspira pe jos si canapelele, ii vei face baie, il vei plimba, ii vei da de mancare si il vei dresa sa nu faca pipi. la mine a mers... a cedat pana la urma!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu am aceiasi problema adica nu prea e convinsa mama ca pot avea grija de el pentru ca sanc cam rebela. trebuie sa fi cuminte si sa ii ararti cat de mult iti doresti un catel si sa o faci sa aiba incredere in tinewinking si eu imi doresc un bichon maltez mult si sunt pe cale sa il obtin \:d/

| martafoi_2432 explică:

Ms mult starstuck sigue o sa mearga ai facut o ditamai povest ca sa ma ajuti esti cmbp sa te bucuri de beagalul tau pupici