| xennonvip a întrebat:

1. Ce inseamna "Hq"
2. Ce inseamna "Hd"

De exemplu pe Youtube la calitate video
240p, 360p, 480p, 720p Hd, 1080p Hd
Hd si Hq
la ce se refera la sunet sau la calitatea videoclipului

3 răspunsuri:
| Anonymus314 a răspuns:

Hmm... cred ca sunt la fel dar totusi am impresia ca HQ-ul e mai mult pentru sunet iar HD e pentru calitatea imaginii... na. parerea mea.

| DragoStefaN a răspuns:

Acum cativa ani 240p era dimensiunea standard a oricarui film sau videoclip, denumita si SQ (Standard Quality), dupa care tehnologia a avansat catre HQ (High Quality) care incorporeaza dimensiunile 360p si 480p, dar recent am avansat la rezolutii mai mari, numite HD (High Definition) care incorporeaza 720p si 1080p. Acum ceva timp s-a ajuns si la marimea de 3240p dar este limitata de mediile de stocare, adica nu incape pe nimic care poate fi vandut catre populatia larga. Sper ca ai inteles mai bine acum big grin

| Kosmin19 a răspuns:

HQ = High Quality si HD= High Definition si HD e mai bun ca HQ sper ca te-am lamurit