| anonim_4396 a întrebat:

Am auzit ca daca pui intr-in pahar apa cu zahar, iar apa aceea cu zaharul la o plante din ghiveci ii face bine.Am o planta in ghiveci care ii cad frunzele si nu stiu ce sa ii fac, apa ii pun, nu stiu ce are imi recomandati ceva ca sa nu mai cheleasca biata floare?

4 răspunsuri:
| Mihaela1964 a răspuns:

Frunzele pot cadea din diverse motive: a fost mutata si a suferit variatii de temperatura(nu prea le place asta),locul unde e plasata e prea cald sau prea rece,n-are lumina suficienta, apa suficienta, sau prea multa, e supusa curentilor de aer, ghiveciul e prea mic sau pamantul are rame care-i ataca radacinile. Elimina pe rand eventualele probleme si iti vei da seama ce0i cu floarea ta.

| Doctorfishadi a răspuns:

Nu pune apa cu zahar unei plante din ghiveci.Nu o mai uda cu apa de robinet sau ce ii pui tu, topeste zapada si uda planta cu apa obtinuta, usor calduta, usor am zis.Si eu am probleme cu o planta care ii cade frunzele.Incearca sa pastrezi temperatura constanta in camera si nu foarte ridicata. FUNDA!

| anonim_4396 explică (pentru Doctorfishadi):

De unde zapada? Nici nu a nins si nu e zapada in fiecare zi a anului.

| Doctorfishadi a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai sa stii ca unele plante, nu toate daca nu au ph-ul si dh-ul apei acide-moi nu supravietuiesc.In aceste categorii intra multe plante aduse din America de S, si alte zone tropicale.Bafta cu plantele!