| Băjănaru_Marius_1997 a întrebat:

Am auzit de faimoasele Nopti Albe din SANKT PETERSBURG, Rusia. Am cautat mai multe detalii dar nu gasesc nimic concret. Cum se formeaza acestea? Cum se explica aparitia noptilor albe din SANKT PETERSBURG in termeni geografici?

Răspuns Câştigător
| Uvox a răspuns:

Datorita poziției geografice. La 60Nord e destul de aproape de cercul polar.
Fenomenul se petrece si in alte locații dar e mai cunoscut pentru ca a fost capitala imperiului țaris.

3 răspunsuri:
| Uvox a răspuns:

Am uitat sa spun, cauza este faptul că soarele coboară noaptea sub linia orizontului doar 6 sau 7 grade.

| Băjănaru_Marius_1997 explică (pentru Uvox):

Multumes mult.

| Uvox a răspuns (pentru Băjănaru_Marius_1997):

Pentru putin.