| raulduru02 a întrebat:

Am de facut proiect la geografie cu vilcan.Trebuie sa fac un vulcan dar eu nu stiu din ce sa il fac.Va rog sa ma ajutati.
Funda.

Răspuns Câştigător
| Marcelline_Marcelline_1998 a răspuns:

Pai incearca din aracet diluat cu apa amestecat cu bucatele de hartie [papier mache] pentru a iesi in forma de con poti folosi sarma [pe care pui papier mache-ul] sau un carton in forma de con. Pt. "gaura" unde pui dicarbonatul si otetul pui tubul de la un sul de hartie [mare] incercuit cu scoci pentru a nu se inmuia :3 Sper ca te-am ajutat. Asa am facut si eu.

3 răspunsuri:
| liveplus a răspuns:

Iti trebuie:
-un tub inchis la un capar (in forma de U)(ai put fol o cana sau o sticla taiata)
-hartie (mulllta)
-vopsea
Iei tubul si lipesti in jurul lui buc mari de hartire(unde vrei tu dar sa fie mai multe jos si mai put sus) poti fol cocoloase. Apoi restul de hartie il rupi in fasi lungi (cam de inaltimea vulcanului) le dai prin lipici (incearca sa lipesti un capat la vf unul la baza)
Nu uita multa hartie(dar vezi sa arate bine)
Apoi pictezi

Pt a erupe pune in recipient praf de copt si otet poate merge si sa colorezi bicarbonatul(nu stiu )

Ai grija o data erupt se va murdari complet
Distreazate

| k1duTzuu a răspuns:

Pui ceva ca baza, si poti sa-l construiesti din bca, cum a mentionat Zaharia, apoi il invelesti intr-o hartie, sau ceva ce poti colora asemena unui vulcan, mai departe gasesti tu ceva ce sa pui inauntru, pentru a pune bicarbonat de sodiu, apoi iei otet si torni peste el..si poc, eruptie. Nu uita, fii creativ! happy

| Zaharia_Paul_1999 a răspuns:

Pui ceva ca baza, vulcanul poti sa-l faci din bca iar inauntru puibicarbonat de sodiu. Daca torni otet peste el e ca si cum ar erupe.