| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de informatii. FUNDA. Daca fug din tara cu prietenul meu eu fiind minora(17), el major(19), plec de buna voie dar fara acordul parintilor. Politia o sa ne retina cand o sa ne gaseasca dar daca zic ca am plecat de buna voie NU FACE nimic prietenului meu? Ba chiar putem depune plangere pentru a nu suporta noi cheltuielile pe bilet pentru intoarcere in tara in care am fugit?(asta daca politia ne aduce inapoi acasa). Multumesc anticipat. (Tin sa spun ca nu am nevoie de sfaturi asa ca nu-mi spuneti ca nu e bine sau e bine ce fac, vreau doar informatii! Mersi din nou ) happy

Răspuns Câştigător
| RedGuy a răspuns:

Nu poti parasi tara fara unul din parinti sau tutelarul tau daca esti minora.Si nu incerca sa fugi cat esti minora pentru ca prietenul tau fiind major este nevoie doar de o plangere din partea parintilor pentru a fi acuzat de corupere de minori si de altele.Nu iti ingreuna situatia si fa bine pana la 18 ani sa iti vezi de treaba ta, de la 18 poti sa pleci unde vrei si cu cine vrei.

8 răspunsuri:
| iEmonel a răspuns:

Tu nu o sa poti trece granita fara foaie de la notar cum ca sunt parintii tai sau tutorele de acord.
Atata timp cat esti minora i-ati gandul de la fugit... nici in tara nu poti ca o sa te caute politia.

| VladimirPutin a răspuns (pentru iEmonel):

Poliția nu face nici pe dracu dar dacă o duce capu poate fugi lejer

| faaalyoana a răspuns:

Curajoasa tare mai esti tu, cum sa fugi fata asa simplu?
Nu te gandesti la parintii tai deloc?
Cu ce ti-au gresit ei sa iei aceste hotarari?
Da de ce nu le ceri si lor acordu?

| RedGuy a răspuns:

Legea este foarte clara,nu poti parasi tara daca esti minora fara un parinte sau tutelar,dar da,se mai intampla cazuri in care prin anumite mijloace ca un minor sa ajunga in alta tara fara parinti etc, dar un parinte care cat de cat stie pe ce lume traieste si nu a iesit din grota poate sa il bage pe prietenul tau la multe, chiar daca cum spune un comentariu de pe aici ca nu i-a facut nimic ca a spus ca s-a dus de bunavoie.Eu sunt plecat din tara siinainte de a pleca m-am documentat cat de cat despre legi etc...

| GandesteLogic2011 a răspuns:

Oriunde vei FUGI, Mai devreme sau mai tarziu vei suferi emotional c-ai FUGIT. Alege sa PLECI si vei evita circumstantele neplacute.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Este o relatie stabila de ani buni! Nu are cum sa fie vorba de PRODUS.

| sefwefhiff a răspuns:

Cel mai bine e sa astepti pana la 18
Daca vrei sa fugi inseamna ca nu esti multumita de situatia in care te afli insa trebuie sa te gandesti la trei lucruri inainte sa iei orice decizie
1.Crezi ca poti sa te descurci cu ceva care este nou pentru tine daca nu te`ai descurcat cu ceva cu care erai obisnuita
2.Chiar crezi ca ii pasa cuiva daca tu patesti ceva?
3.Cum te`ai simti daca ai creste/suporta pe cineva 17 ani de zile si ti-ar intoarce spatele?
Bineinteles asta e un punct de vedere... celalalt ar fi sa pleci si in caz de ceva sa te duci la ambasada si sa devil spui ca ai fost "corupta".
Oricum orice decizie iei adevarul este ca nu vei ajunge departe daca de la 17 ani vrei sa "evadezi"
Problemele pe care le ai acum sunt facute doar ca sa te pregateasca pentru urmatoarele care vor veni! SUCCES!

| ShadyRO a răspuns:

Du-te tare fetito! Iti garantez eu ca vei ajunge la produs, IMI ESTE MILA DE ROMANIAwinking