| anonim_4396 a întrebat:

Am nevoie de informatii. FUNDA. Daca fug din tara cu prietenul meu eu fiind minora(17), el major(19), plec de buna voie dar fara acordul parintilor. Politia o sa ne retina cand o sa ne gaseasca dar daca zic ca am plecat de buna voie NU FACE nimic prietenului meu? Ba chiar putem depune plangere pentru a nu suporta noi cheltuielile pe bilet pentru intoarcere in tara in care am fugit?(asta daca politia ne aduce inapoi acasa). Multumesc anticipat. (Tin sa spun ca nu am nevoie de sfaturi asa ca nu-mi spuneti ca nu e bine sau e bine ce fac, vreau doar informatii! happy Vreau informatii. Stiu ca am nevoie de procura' Dar daca as trece pe la starea civila intai? Si m-as trece pe numele lui? As putea pleca? Ex.: O fata de 17 ani a fugit in tara (la mare mai exact) cu prietenul ei.Intr-o saptamana a gasit-o politia. A dus-o la sectie si a intrebat-o daca a fost obligata sau a plecat de buna voie. Fata a raspuns ca a plecat fiidnca asa a vrut ea. Politia a spus " In cazul asta nu avem ce face". Si i-a lasat sa plece. Si NU este vorba de "produs" fiindca am o relatie stabila de ani buni. Mersi

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Fiind minora nu poti iesi, in mod legal, din tara fara acordul parintilor. Daca incerci sa iesi ilegal si te prind o sa fii acuzata de trecere ilegala a frontierei iar prietenul tau de complicitate.
Nu te poti casatori, fara acordul parintilor, pana la 18 ani. Nu mai ai asa mult, asa ca sfatul meu este sa astepti pana faci 18 ani si sa-ti vezi de scoala. Numai bine!

| Dreamer a răspuns:

> - nimeni n-a pomenit nimic de asa ceva straight face
1) Acum zici ca ai o relatie stabila de ani buni, deci trebuie sa fie cel putin 3. Ceea ce nu inteleg este de ce sa pleci fara acordul parintilor, tu esti inca mica, nu sti multe despre viata, daca ceva merge prost acolo unde te vei mai duce?!
Terminati-va fratilor un liceu, o facultate si apoi puteti sa mergeti sa cuceriti si lumea.
2) De ce vrei sa faci din viata ta un film? - nu mai suntem in perioada renasterii cand venea dupa tine la fereastra, te lua si fugea cu tine in lume; aveti impresia ca in strainatate umbla cainii cu covrigii in coada, nu! Si acolo iti trebuie o facultate, ani de experienta in campul muncii si tot asa. Iar daca voi nu va puteti descurca aici, ce va face sa credeti ca va veti putea descurca acolo?!
3) Sunteti tineri, te iubeste, il iubesti...nu va complicati viata, bucurati-va de ea!

PS: Scuze, dar asta inseamna TPU - sfaturi happy

| LadyGA a răspuns:

Buna! politia nu poate sa iti faca nimic daca tu pleci ca asa vrei. dar, esti minora si nu ai voie sa parasesti tara fara procura aia. solutia e cea care ai zis-o si tu. sa mergi la starea civila. intereseaza-te daca te poti trece pe numele lui, pentru ca daca se poate, e bine. atunci nu mai ai nici o problema cu plecatul. bafta!

| dacia63 a răspuns:

Buna,
deci nu vrei sfaturi ci numai informatii! atunci trebuie sa te informezi pana la ce varsta e considerata pedofilia in tara in care vrei sa ajungi( in unele tari din CE -16 ani) daca nu vrei ca prietenul tau sa aiba probleme, in orice caz trebuie sa tii cont ca la hoteluri nu vei putea fi cazata fara acordul parintilor iar daca o sa stati in case private, gazdele vor avea probleme legale daca nu comunica prezenta voastra, mai ales daca parintii tai vor face o plangere la polizie impotriva prietenul tau si astfel va fi emisa o cautare internationala, greu de crezut ca nu te gasesc pana faci tu 18 ani. Chiar daca nu te trimit in Romania te vor pune in structuri pentru minori sau la maicutze pana vin parintii tai sa te preia sau pana faci 18 ani.
Deci trebuie sa intelegi ca prin actiunea ta poti crea probleme serioase altor persoane( in afara suferentei provocata parintilor tai), probleme care le poti evita daca il lasi sa plece singur si te vei duce tu la el cand vei avea pe deplin dreptul sa decizi asupra vietii tale ( astfel va puneti si iubirea la incercare si pregatesti parintii pentru decizia ta )

| dacia63 a răspuns:

Daca relatia cu parintii tai e asa grava, poate ca iti semneaza procura sa pleci din tara, daca mama iubitului tau vorbeste cu ei si le garanteaza ca are ea grija de tine, cerand sa fie chiar nominata tutorele tau pana implinesti 18 ani.