Buna am bagat si eu ceva in amanet dar nu am contractul. mai pot scoate lucrurile daca nu mai am contractul? va rog ajutati-ma multumesc

5 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Ce s-a întâmplat cu contractul?
Mergi cu cartea de identitate şi toate chitanţele prin care ai achitat amanetul.
Nu ai pentru ce şi baftă.
Pa, pa.

| asya a răspuns:

Cred ca le poti scoate daca te duci cu buletinul persoanei pe care este facut contractul! In general poti ajunge la o intelegere... Oricum incercarea moarte n-are! treci maine pe la amanet!

| cristy_4404 a răspuns:

Nu mai poti scoate ce ai lasat la amanet fara contract pentru ca doar in baza acelui contract iti poate da inapoi ce ai lasat imi pare rau

| Lucyus_8602 a răspuns:

Contractul de amanet e singurul prin care poti dovedi ca acele bunuri iti apartin dar le-ai amanetat si prin care puteai sa-ti recuperezi bijuteriile. Nu mai ai nici macar bonul fiscal de la aceasta "tranzactie"? Te-ar fi ajutat daca proprietarul casei de amanet este de buna credinta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De la amanet poti scoate bunurile si fara contract. Cu buletinul celui pe numele caruia au fost depuse bunurile.