| Maryuk해바라기 a întrebat:

Ce sa fac? Acum 7 zile mi s-au furat toate bijuteriile din casa de catre fratele meu...el a recunoscut ca le'a bagat in amanet. Aveam un inel la care tineam mult multtt..pe inel a primit 90 lei.Va rog mult sa ma ajutati si sa imi spuneti cum sa il recuperez..si care este cursul? adica inelul este bagat la vanzare sau topit? Va trebuii sa merg cu cel care le-a amanetat pentru ca fratele meu nu are 18 ani si a pus un baiat sa le bage in amanet. si am inteles ca fara baiatul care le-a bagat nu mai imi pot scoate inelul. ajutati-ma va rog? Il mai pot recupera dupa atatea zile si cam cat ma costa sa il cumpar inapoi.Ce sa fac? cryingcrying((((( Funda!

Răspuns Câştigător
| stlucian a răspuns:

P.S. Daca obiectul in cauza A FOST VANDUT ( NU amanetat) ramane la atitudinea cumparatorului ce face cu el sad
Totusi cred ca exista inca acolo mai ales acum.(Sunt sarbatori si nu toti cumpara inele iar posibilitatea de al da la topit e mica mai ales cand costurile unei astfel de operatiuni costa.trebuie sa ai o anumita cantitate de metal pentru a suporta cheltuelile.Asta NU cred ca se intampla la noi!+autorizatii+cuptor cu certificat autorizat pentru topirea metalelor nobile etc.Pretul in astfel de situatii poate fi de 3 ori valoarea (pentru excroci ca e plina lumea mai ales la amanet!)

14 răspunsuri:
| stlucian a răspuns:

La amanet obiectele se pastreaza 3 luni. Sunt sanse sa-ti recuperezi obiectul doar cu chitanta eliberata de la magazinul de amanet si bineinteles cu plata aferenta.Acum depinde in ce conditii a fost amanetat.
Fiecare magazin are procentajul sau pentru a recupera banii investiti.O suma (cu chitanta pe 3 luni) poate sa ajunga 150 poate mai mult si trebuie achitata in functie de politica magazinului. Uneori integral sau in procente pe luna.

FARA chitanta nu faci NINIC! sad

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. In chitanta sunt trecute datele amanetarii!

| Maryuk해바라기 explică (pentru stlucian):

Multumesc mult pentru raspuns.dar la amanetele din constanta daca il vinzi te pune sa semnezi si nu iti mai da chitanta, pastreaza ei un fel de contract.si mi-a zis fata de acolo sa vin cat mai repede cu cel care le-a amanetat.si na poate il mai gasesc.stiu ca o sa platesc mai mult dar macar sa il recuperez crying

| stlucian a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

Fara chitanta indiferent de natura amanetarii/vanzarii e evaziune fiscala! Totul trebuie contabilizat si bineinteles impozitat! Ceea ce fac ei e FURT! Ceva contract de vanzare/cumparare treduie sa-ti dea si ala tine loc de chitanta! Deci cine a semnat pentru obiectul tau trebuie sa aiba un contract semnat de el si bineanteles de reprezentantul firmei de amanet in speţă vanzator/cumparator plus stampila firmei!

| stlucian a răspuns (pentru stlucian):

P.S. Daca obiectul in cauza A FOST VANDUT ( NU amanetat) ramane la atitudinea cumparatorului ce face cu el sad
Totusi cred ca exista inca acolo mai ales acum.(Sunt sarbatori si nu toti cumpara inele iar posibilitatea de al da la topit e mica mai ales cand costurile unei astfel de operatiuni costa.trebuie sa ai o anumita cantitate de metal pentru a suporta cheltuelile.Asta NU cred ca se intampla la noi!+autorizatii+cuptor cu certificat autorizat pentru topirea metalelor nobile etc.Pretul in astfel de situatii poate fi de 3 ori valoarea (pentru excroci ca e plina lumea mai ales la amanet!)

| OoBunnyoO a răspuns:

Cred ca cel mai bine ar fi sa mergi cat mai repede la amanetul respectiv. Ia banii pe care i-ai primit, explica-i vanzatorului situatia si intreaba-l ce poti face in situatia respectiva.
Majoritatea amanetelor au reguli proprii, asa ca nu cred ca poti obtine un raspuns sigur de aici. Cel mai bine este sa mergi personal acolo si sa discuti cu vanzatorul. Iti va spune el ce s-a intamplat cu inelul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi acolo unde le-a amanetat. Spui povestea ta, cum s-a intamplat si iti va spune cum sa faci sau care e politica. Chiar daca fratele tau va plati imprumutul acela de 90 de lei, trebuie sa plateasca cu persoana majira. Il iei tare de guler, mergi la acea persoana si daca ai tu 90 de lei, ii dau aceluia, si acolo de fata cu tine sa scoata inelul. Mama ce bataie lua fratemiu de a mine daca imi facea asta.happy

| HaKa93 a răspuns:

Depinde cum te intelegi si cu persoana care este acolo la amanet, pentru ca nu trebuie neaparat sa ai 18 ai. iar daca vrei sa il recuperezi, platesti aceeasi suma cu care l-a bagat in amanet

| Maryuk해바라기 explică (pentru HaKa93):

Faza este ca ei nu l-au amanetat.l-au dat spre vanzare la amanet..si nu stiu cate zile se tine in amanet daca il dai spre vanzare....stiu ca daca il amanetezi te asteapta 30 zile...mie imi e frica pentru ca nu il tine 30 zile in amanet ..nu stiu regula pentru obiectele date spre vanzare..si deja au trecut 7 zile. maine ma duc din nou la amanet si sper sa mai fie acolo crying

| HaKa93 a răspuns (pentru Maryuk해바라기):

30 de zile stiu si eu, dar daca nu ai bani dupa alea 30 de zile poti sa mergi sa ii spui sa iti mai prelungeasca timpul ca sa il tina, dar o sa platesti mai mult pentru el deoarece iti ia taxa pentru depozitare

| Areea995 a răspuns:

Du-te la casa de amanet cu90 lei + dobanda si intreaba daca se poate sau sa il iei inapoi. Explica-le situatie, daca e cazul

| BlackHeartBlackLife a răspuns:

Nu cred ca poti sa rezolvi decat prin a cumpara un alt inel iar in timp o sa uiti happy
Succes :*

| macheamagabi a răspuns:

Merge pe vanzare si pretul pe care e de vanzare e de 2 ori sau mai mult ca cat ti-a dat pe el il cumperi de acolo dar poate ti lo fi luat altu

| alexandrutzu2002 a răspuns:

Inelul merge la topit nu mai poti sa il recuperezi. Sfatul meu este sa ii ceri fratelui tau banii si sa iti ei altul.

| Maryuk해바라기 explică (pentru alexandrutzu2002):

A amanetat obiecte in valoare de 20 de milioane (2000 ron )...Nu e vorba de bani ..este vorba ca inelul ala era primit si tineam la el.nu am nevoie de alte inele! Si sper sa nu fie bagat la topit doar in cateva zile.