| Bîlba_Lucian_1995 a întrebat:

Am picat in vara si in toamna la Bacalaureat mai am dreptul sa iau somaj? ....De mentionat esta ca nu mi-am depus actele in timp de 60 de zile dupa ce am terminat liceul.

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, mai ai dreptul, conform L.76/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"„ART.38.(1) Indemnizaţia de şomaj se acorda persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
l) expirării perioadei de 60 de zile, prevăzută la art. 17 alin. (2) lit. a);
m) absolvirii, pentru cazurile prevăzute la art. 17 alin. (2) lit. b);
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.
(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevăzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi."
Du-te la AJOFM din judetul tau si solicita inregistrarea.

| darrio2007 a răspuns:

Nu mai poti beneficia de somaj.Citeste aici.
Sursa:http://legestart.ro/cum-se-obtine-indemnizatia-de-somaj-pentru-absolventi/

| darrio2007 a răspuns:

P.S.Pentru ca nu ai depus actele la termen.Bacalaureatul nu era o problema.

| express11 a răspuns:

In situatia in care cererea este inregistrata dupa expirarea termenului de 30 de zile, dar nu mai tarziu de 12 luni, indemnizatia se acorda incepand cu data inregistrarii cererii. Daca cererea este depusa mai tarziu de 12 luni de la aceasta data, indemnizatia nu va mai fi acordata.deci poti.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, din câte înţeleg eu, NU te-ai înregistrat la AJOFM în termen de 60 de zile de la absolvire ( ca fiind o persoană în căutarea unui loc de muncă )!

În acest caz, NU mai ai dreptul de a solicita ajutorul de şomaj :(

Legea nr. 76/2002, actualizată 2014 ( şi indicată de @Ioandelasal ), mai prevede următoarele :
"ART. 16 - Beneficiari ai prevederilor prezentei legi sunt persoanele in cautarea unui loc de munca, aflate in una dintre urmatoarele situatii:
b)nu au putut ocupa loc de munca dupa absolvirea unei institutii de invatamant;
ART. 17 -...
(2)Sunt asimilate somerilor persoanele aflate in situatiile prevazute la art. 16 lit. b), daca indeplinesc urmatoarele conditii:
a)sunt absolventi ai institutiilor de invatamant, in varsta de minimum 16 ani, care intr-o perioada de 60 de zile de la absolvire nu au reusit sa se incadreze in munca potrivit pregatirii profesionale" - SURSA :
http://www.ajofmbn.ro/......0somaj.pdf

Din PĂCATE, cele 60 de zile se socotesc de la data de 30.05. 2014 şi au EXPIRAT la data de 30.07. 2014!
Din moment ce NU ai respectat cele 60 de zile, NU mai poţi solicita ajutorul de şomaj!

Vezi alte detalii la linkul :
http://www.dolj.anofm.ro/Informare_absolventi.pdf

Toate cele bune.