| Agnes00 a întrebat:

as vrea sa-mi fac pasaport si nu stiu cum se procedeaza.
Sunt din provincie, studenta in Bucuresti. Unde trebuie sa merg, care sunt costurile si peste cat timp il primesc? Care sunt conditiile pentru regim de urgenta?

Răspuns Câştigător
| RMaria31 a răspuns:

Buna, trebuie sa mergi in orasul in care ai domiciliul pe cartea de identitate, serviciul evidenta populatiei, directia pasapoarte.

Eliberarea sau preschimbarea paşaportului simplu:

- cererea tip model 1 şi anexa (cartonaş);
- cartea de identitate, cartea de identitate provizorie sau, după caz, buletinul de identitate, aflate în termen de valabilitate, în original şi copie xerox. Cartea de identitate provizorie poate fi acceptată doar dacă este însoţită de certificatul de naştere, în original şi copie xerox. În cazul prezentării buletinului de identitate sau cărţii de identitate provizorii, se vor anexa 2 copii xerox;
- dovada achitării taxelor şi tarifelor de emitere a paşaportului:
(se poate achita la agenţiile CEC sau Trezorerie);
-paşaportul anterior, dacă este cazul.

2 răspunsuri:
| anaB07 a răspuns:

Buna,

Sa stii ca poti sa iti faci pasaport si in Bucuresti. La sectia pasapoarte din Pipera. Te va intreba de ce nu iti faci pasaport in orasul de resedinta si ii spui ca esti studenta sau lucrezi in Bucuresti. Vei completa o declaratie si gata.
Pasaportul costa 240 RON (sau ceva de genul) si dureaza 2 saptamani pana iti este eliberat (10 zile lucratoare). Pe langa taxa aceasta pe care o poti plati si la biroul CEC-ului de la sectia de pasapoarte, vezi ca trebuie sa mai platesti o extra-taxa de 32 de RON pentru ca esti din provincie. Sigur stiu ca se plateste taxa aceasta la trezoreria din spatele Teatrului National (e o straduta care da din Batistei -intrebi si tu pe cineva de pe acolo si te indruma cum sa ajungi). Nu stiu daca se poate plati si la alte locatii de trezorerie din Bucuresti.