| antonia09 a întrebat:

Buna,
Credeti ca o persoana divortata, necununati religios la prima casatorie, o poate face la a doua casatorie. Sotii sunt de relgii diferite.
Sotul catolic, spune ca Biserica catolica, nu accepta o casatorie religioasa daca esti divortat. Ce ar putea face totusi sotii pentru a face cununia religioasa? Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Biserica catolica nu acceptul divortul daca la prima casatorie a avut loc si casatoria religioasa. Daca nu a avut loc, se uita preotul urat, comenteaza dar ii trece, din punct de vedere religios nu are ce sa faca. Cat despre casatoria religioasa nu trebuie sa treci la alta religie, se poate face la care biserica doresti se numeste casatorie mixta, fiecare isi pastreaza religia. Exista o singura conditie care o stiu eu, legata de cununia religioasa la catolici, sotul de cealalta religie trebuie sa semneze un act prin care declara ca este de acord ca viitorii copii care se vor naste din casatorie vor fi botezati si crescuti in religia catolica. Si se face la catolicii o pregatire religioasa de aproximativ o luna depinde de biserica, unde iti explica niste chestii super beton din punctul meu de vedere.

6 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Daca oricare dintre soti a fost cununat intr-o biserica crestina, nu exista nici o metoda de a convinge biserica catolica sa-i cunune. Se pot insa cununa intr-o alta biserica crestina.

| anad a răspuns:

Cunosc cuplu, el ortodox si ea reformata care s-au cununat religios in ambele biserici.Nu s-a botezat nici ea la ortodoxi si nici el n-a trecut la reformati(preotii nu au avut nici o obiectie). Se pot deci cununa la biserica ei.

| zorialbi a răspuns:

Daca ea e ortodoxa, cel mai bine este ca el sa treaca la religia ei si astfel sa se cunune ortodox intr-o biserica ortodoxa pentru ca aici este dreapta credinta. Sa nu treaca ea la catolicism!

| tarziu a răspuns:

Tot ce stii...se poate trece cu vederea, in schimbul unei mici donatii.Stiu destule cazuri, chiar mai grave...asa ca daca primul preot stramba din nas, incercati la altul

| cristinela a răspuns:

Ar putea trece el la religia ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru asemenea situtii, aparent "conflictuale", te sfatuiesc sa mergi sa vorbesti cu un preot dela Biserica Anglicana; nu stiu din ce parte a tarii esti, dar daca esti din Buc., probabil ca stii unde se afla (langa parcul Icoanei )