| Bibiuca a întrebat:

Buna tuturor. Am o nelamurire. Sunt catolica si pe 15 septemvrie primesc Taona Sfantului Mir. Nana pe care am ales-o este divortata si are o alta relatie dar nu este casatorota religios pentru a doua oara. Poate fi nana?

6 răspunsuri:
| ancaval a răspuns:

Si eu is catolica, nasa mea nu era maritata. Se poate sa iti fie nasa.

| PreaDulcePreaFin a răspuns:

Dati foc repede pana nu te inmultesti, ca e grav, daca mai aduci 2-3 plozi pe lume la fel de semiretardati ca tine

| Hombre a răspuns (pentru PreaDulcePreaFin):

Nu fi bai chiolban, putei sa combati chestiunea cu argumente daca era tema religioasa ori aici e altceva, avea nevoie de o informatie legata de casatoria ei indiferent de natura credintei, respecta individul in primul rand.

| PreaDulcePreaFin a răspuns (pentru Hombre):

SUnt cazuri pierdute fratioare, iar rolul meu aici, nu e sa conving pe nimeni, ci doar sa le arat tuturor cat de nesuferit sunt... cam atat
Pace si tie

| 1dintrevoi a răspuns:

Arhidieceza Catolica de Iasi, spre exemplu, nu discuta despre acest aspect. Despre indatoririle nasilor scrie cam atat: "2. Fiecare candidat la sfântul Mir trebuie să aibă un naş (naşă). Conform normelor Bisericii (cf. can. 874), acesta trebuie să fie de religie catolică, să fi primit deja sacramentul sfântului Mir şi să fie bun creştin"
Intreaba pe pagina de facebook a Arhidiecezei Romano-Catolice de BUcuresti!(https://www.facebook.com/ARCB.Romania?fref=ts );) Ei sunt mai activi, si sigur iti pot da un raspuns rapid! Succes!

| NameoftheCentury a răspuns:

Septemvrie? rolling on the floor