| anonim_4396 a întrebat:

Buna dimineata. Daca o ferma agricola care are angajati la munca zilieri,nu platesc zilierii la sfarsit de zi,ci la saptamana,fara stat de plata,in cazul acesta nu prezinta nici statul de plata la OFM, incalca legea sau nu? Multumesc.

Răspuns Câştigător
| CataC a răspuns:

Si daca-ti da cu 32% mai putin (atat se retine la sursa, 16+5, 5+10, 5) esti mai incantat? Oricum nu beneficiezi cu mai nimic de pe urma lor.
In loc sa iti vezi de treaba ta stai cu grija alora ca nu platesc la stat.
Impozitele ar implica ca din fiecare milion primit acum sa primesti doar 68 de lei. Amaratii aia ar pierde bani, nu fermierul.

11 răspunsuri:
| alessia5158 a răspuns:

Beneficiarii care lucreaza cu zilieri au obligatia, incepand cu 17 iunie 2014(data la care a intrat in vigoare Legea nr.18/2014-legea zilierilor), sa intocmeasca in mod obligatoriu Registrul de evidenta a zilierilor(dupa noul model), pe care il vor completa zilnic si il vor transmite lunar catre Inspectia Muncii.

" "Beneficiarul are obligatia sa Inregistreze in Registrul de evidenta a zilierilor, in ordine cronologica, toti zilierii cu care are raporturi de munca. Registrul se intocmeste zilnic, exceptand perioadele in care nu se apeleaza la serviciile zilierilor. Beneficiarul va inainta lunar, pana cel tarziu la data de 5 a fiecarei luni, catre inspectoratul teritorial de munca unde isi are sediul un extras al Registrului de evidenta a zilierilor continand inregistrarile din luna precedenta", se mentioneaza in legislatie.

In plus, zilierii vor fi platiti doar daca semneaza in acest registru la sfarsitul zilei de lucru: "Dovada platii remuneratiei zilnice se face prin semnatura zilierului in Registrul de evidenta a zilierilor."

Angajatorii care nu respecta obligatiile si nu intocmesc un astfel de registru risca o amenda de 6.000 de lei, dupa cum se precizeaza in normele legale."--- vezi sursa :http://www.avocatnet.ro/content/articles?id=37562

| anonim_4396 explică (pentru alessia5158):

Deci se incalca legea in cazul care zic eu. Aici se lucreaza cu zilieri si se da banii cand le vin cheful, cat vor sa dea, fara stat de plata si fara semnatura. Multumesc alessia. Cam peste tot este asa.Traim in Romania unde legile sunt facute doar ...de forma.

| alessia5158 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa-i --- trist, dar adevarat!

| anonim_4396 explică (pentru CataC):

Scuze dar nu inteleg acele cașcușe.Eu unul stiu ca sunt obligati sa plateasca minim 50 de lei la zi.Banii seara pe stat de plata.Nu ma priveste pe mine de impozitul lor. In schimb ei isi permit sa plateasca la sfarsit de saptamana, 40 de lei zilnic, bani dati fara semantura pe stat de plata. Deci una a fost la inceputul saptamanii, apoi alta la sfarsitde sptamana.Asta ma intriga.Ei fac legile cum si cat dam acelui zilier.

| CataC a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu stiu care e minimul, dar din el se retine la sursa 32% daca se da cu acte, deci s-ar da 68%. Din 50 lei inseamna 34 lei zilnic, ar ramane cu mai putini bani.

| anonim_4396 explică (pentru CataC):

Da,am inteles ca se opreste 32%. Practic mi-a oprit, pentru ca la inceputul saptamanii au zis 50 de lei la zi si la sfarsit ne-a dat 40. Chestia e ca fara act, fara semnatura.Pai nu asa era normal. Deci aia 32% s-au dus in buzunarul lor.

| CataC a răspuns (pentru anonim_4396):

Aici nu as putea spune unde s-au dus, dar eu raman la parerea ca bine e sa-ti vezi de treaba ta.
Fiscul e o problema serioasa si risti sa-i creezi neplaceri grave angajatorului. toate se vor rasfrange asupra ta si a celorlalti zilieri, riscati sa ramaneti si fara ai 40 lei.
Daca nu esti multumit schimba, dar nu face un rau inutil cuiva care totusi ofera niste locuri de munca.
Sunt taxe multe si nu e usor nici pentru angajatori in ziua de azi, crede-ma.
Multa bafta

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Aha, deci esti un amarat de angajat la o ferma agricola si imi povestesti tu mie despre "muschi falsi" si anatomie.

Era clar dupa cum spui tu de proteine si "muschi falsi" ca esti un mare ZERO INTELCTUAL.

Du-te si da cu sapa in continuare.

| anonim_4396 explică (pentru Cosmin86):

Multumesc ca ai avut timp sa te interesezi si sa afli ca sunt un amarat de agricultor. Pesemne esti tu vreun tip inteligent care se mandreste cu ce a reusit in viata. Te-as ruga sa te uiti din no la ce ai raspuns si sa faci deosebirea intre noi. Pe mine astfel de indivizi nu ma ating cu nimic dar mi-e ciuda ca mai sunt inca asemenea specimene. Dau in continuare cu sapa amice, stai linistit, eu mananc natural, fara sa ma indop cu suplimente. Spor la tras fiare.

| Cosmin86 a răspuns (pentru anonim_4396):

Suplimente = natural.

Ai putea sa te documentezi si tu singur.

p.s. : proteinele ( si din suplimente si din mancare ) nu "transforma" nimic ( poate in desene animate transforma ), ci REPARA fibrele dupa antrenament.

Legat de ce-am studiat eu : am peste 100 de seminarii de nutritie la care am participat si citesc aproape zilnic despre corpul uman, e hobby-ul meu.

Din pacate nu lucrez in domeniul asta ( sunt inginer software ) dar stiu la fel de multe ca cineva din domeniu.

Ia uite ce zic MEDICII SPECIALISTI despre suplimente ( chiar despre cele cu proteine ) :
http://www.doctor.info.ro/concentratele_proteice.html

E un articol scurt, ca sa-l poti citi usor ( stiu ca nu-ti place sa citesti ).

| CataC a răspuns (pentru anonim_4396):

Si daca-ti da cu 32% mai putin (atat se retine la sursa, 16+5, 5+10, 5) esti mai incantat? Oricum nu beneficiezi cu mai nimic de pe urma lor.
In loc sa iti vezi de treaba ta stai cu grija alora ca nu platesc la stat.
Impozitele ar implica ca din fiecare milion primit acum sa primesti doar 68 de lei. Amaratii aia ar pierde bani, nu fermierul.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normal ca incalca legea, are angajati la negru. Si daca lucreaza doar o zi fara contract incalca legea.