| WILFIX a întrebat:

Buna la toti! Poate sa imi spuna si mie cineva daca exista purici la papagalii perusi? Daca da, cum se face sa scape un papagal de ei (ma gandesc ca ceva toxic il omoara...). Simptomele sunt ca se scarpina si bate din aripi ca si cand ar zbura, stand pe loc.
Ce sa fac si cum as pute salva papagalul de purici!

Răspuns Câştigător
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pune-le o tăvită cu apă, mai lată, unde sa se poata scălda, sa faca băită.
Da, perusii pot avea puricei, dar sunt solutii speciale la farmacia veterinara, anume pentru păsari (papagali). Dar se pot scarpina si din cauza bolilor de piele, ori din cauza unei alergii, ori din cauza căldurii. Ori spatiul lor e prea mic si nu-si pot "relaxa" aripile.
Citeste aici ce-ti trimit si uita-te mai atent la subtitlul: sanatatea perusului.
http://www.zooland.ro/Perusii___informatii_generale-4629.html

Du-l azi la un medic veterinar sa se uite la penajul lui, la pielea lui.

http://www.animalutze.com/articole/cand-papagalul-isi-smulge-penele.php