| mayky a întrebat:

Buna seara,

Doresc sa va intreb, cum se numeste exact calificarea pentru a crea proiecte de case. Stiu ca este proiectant, dar nu stiu numele complet.

Mulțumesc

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Arhitectul se ocupa de proiectul de arhitectura.

Apoi, pe baza arhitecturii, inginerul proiectant (se mai numeste "rezistentist",
absolvent al facultatii de Constructii Civile, Industriale si Agricole) se ocupa de structura (plansele tehnice si documentatia necesara pentru proiectul tehnic ce se depune la Primarie).
Proiectul consta in afara de memoriul tehnic, din planse desenate: plan de fundatii, detalii de fundatii, plan armare si cofrare placi, plan si detalii pentru stalpi si grinzi, plan si sectiune scari, plan centuri, plan si sectiuni sarpanta.

Mai sunt si alte proiecte necesare: proiectul de electricitate, proiectul de gaz-apa, etc

1 răspuns:
| kostake a răspuns:

Arhitect!