| Acaikus a întrebat:

Am internet de la Romtelecom...si viteza de upload este foarte mica ( 15- 20 kb/sec). Viteza mea din contract este de 10 Mbps si da stiu ca nu este reala dar o am de 1MB/sec si ma gandeam ca si viteza de upload trebuia sa fie la fel. Care mai aveti Romtelecom vreo solutie?

4 răspunsuri:
| adulahfaapdoøjadjal a răspuns:

1 byte = 8 biti
1 Megabyte= 1024 * 8 = 8192 biti
10 Megabiti = 10240 / 8 = 1240 = 1 MB si 256 biti.
In abonament zice de megabiti nu nu megabytes asta inseamna ca viteza ta maxima posibila este 1 megabyte si 256
bytes dar asta e doar viteza maxima care poate trece prin serverele lor cea ce inseamna ca viteza ta nu va trece niciodata de 1 MB si 256 bytes dar viteza ta de upload depinde si unde incarci fisiere.

| adulahfaapdoøjadjal a răspuns (pentru adulahfaapdoøjadjal):

Greseala am scris ca 10 Megabiti = 1 MB si 256 biti dar trebuie 1 MB si 256 bytes.

| thecakeisalie a răspuns:

Asta e viteza de upload de la RTL. N-ai ce-i face. Eu am acasa abonament de 20mbps si uploadez cu 50kbps.

| Acaikus explică:

Aha credeam ca am eu vreo problema la net de este asa micalaughing Drfeelbad stiam faza cu megabiti in loc de megabytes am si mentionat ca stiu ca 10Mbps inseamna 1MB/sec dar ma rog mersi de informatibig grin