| AnneMariie a întrebat:

Buna TPU.Am o problema. Acum 2/3 saptamani m-am facut cu bicul pe picioare si pe fese. La o zi dupa ce m-am epilat mi-au aparut niste bubite si brobonite rosii care imi dadeau mancarimi foarte mari. Acestea au disparut dar au ramas pe fese niste semne rosii si maro. Ce as putea face pentru a scapa de ele? Va rog sa ma ajutati. Fundita pentru cel mai bun raspuns. Multumesc anticipat.

3 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Te-ai iritat, nu te mai epilezi cu lama. Sunt alte metode mult mai bune, feminine, cu rezultate de lungă durată, fără să irite, fără astect de "ras", etc. (ceară caldă/rece, aparat de epilat pe bază de pensete, terapie cu lumină pulsativă, decolorare)
Lama este strict bărbătească, chiar dacă industria a scos pe piață și "lame de doamne"!
Acum aplică o cremă specială "după epilat" care să-ți calmeze iritația.
Pe viitor, să cureți bine zona care urmează să o epilezi cu apă călduță și săpun, tamponezi cu spirt, epilezi, iar tamponezi cu spirt și aplici cremă după epilat calmantă prin masaj foarte blând.
Pa, pa.

| Liviu4you a răspuns:

Acele bubite sunt doar niste fire concrescute (iritatie). Trebuie sa cureti zona respectiva cu alcool sanitar si sa aplici o crema hidratanta. Cam atat poti face. Bubitele vor disparea cu timpul.(in jur de o luna)

| Criistyanna a răspuns:

E clar ca ai facut o alergie puternica si ca ai pielea foarte sensibila. incearca sa iti dai cu o crema hidratanta de la farmacie si evita pe cat posibil folosirea bigului. nu este singura optiune pentru a te epilawinking