| AnneMariie a întrebat:

Am o problema. Acum 2/3 saptamani m-am facut cu bicul pe picioare si pe fese. La o zi dupa ce m-am epilat mi-au aparut niste bubite si brobonite rosii care imi dadeau mancarimi foarte mari. Acestea au disparut dar au ramas pe fese niste semne rosii si maro. Ce as putea face pentru a scapa de ele? Va rog sa ma ajutati. Fundita pentru cel mai bun raspuns. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| fabiola a răspuns:

Dupa epilare foloseste apa termala de la avene!

| elena445 a răspuns:

Da pai ai o piele sensibila trebuie sa iti iei o crema hidradanta ia-ti un aparat electric o sa te piste la inceput dar apoi te vei obiznui incearca sa nu te mai dai cu bigul. pupici multi.

| Criistyanna a răspuns:

E clar ca ai pielea foarte sensibila si ca nu trebuie sa te faci cu orice... incearca sa te dai cu o crema hidratanda de la fapmacie si evita folosirea bigului pentru ca nu este singura solutie pentru a te epilawinking

| stylemakeup a răspuns:

Asa mi s-a intamplat si mie... Cumpara-ti o crema hidratanta, pentru ca pielea ta e una sensibila. Data viitoare cand te epilezi, ia-ti o crema depilatoare pentru piele extra sensibila. Nu vei avea probleme. Insa, daca nu-ti plac mirosul, iti poti achizitiona un aparat electric cu care sa faci asta. Te va pisca putin la inceput, dar va fi OK.

| AnneMariie explică (pentru stylemakeup):

Stiu asta. Cu aparatul ma fac tot timpul pe picioare, pana sus de tot aproape. Insa mai ramane o mica portiune unde nu pot suporta sa le iau cu aparatul. Dar pe picioare nu mi-au ramas nici acolo unde le-am luat cu aparatul nici unde am dat cu lama. Insa pe fese au ramas foarte multe si se vede foarte urat, eu inainte neavand deloc nici cosuri nici brobonite de-acelea ma deranjeaza foarte mult! Stii o crema mai buna? Sau cea pe care ai folosit-o tu te-a scapat definitiv de ele sau doar le-a ameliorat? mi-o poti recomanda si mie? Multumesc foarte mult pentru raspuns!

| stylemakeup a răspuns (pentru AnneMariie):

M-am dat cu Cutaden si cu crema de galbenele. Cutaden m-a ajutat destul de mult, le-a ameliorat, la aproape disparitia lor. E o crema buna si nici foarte scumpa. O gasesti in farmacii. Sincer, nu mai stiu cat am dat pe ea, in jur de 15 lei. Crema de galbenle eu am folosit-o pentru ca imi apareau cosulete si fire sub piele. Am aplicat-o pe stratul cu probleme si am lasat-o sa actioneze timp de 20 de minute. Dupa care, am facut un dus, si cu un burete mai 'dur' m-am curatat, aplicand o doza mica de gel exfoliant (nu stiu ce gel am folosit, cred ca cel de la Elmiplant). A mers bine, doar ca acum nu mai folosesc gelul asa mult. Sper ca te-am ajutat.