| cristianalinc a întrebat:

Am o situatie dificila in privinta cu scoala. am terminat 9 clase in Romania dupa care am venit in Italia, am facut clasa a 10 a in Italia( am ramas repetent ) anul acesta am inceput din nou a 10 a, dupa parerea mea nu cred ca o sa trec nici anul asta... ceea ce ma intereseaza ii : vreau sa ma intorc in Romania sa continui liceul

As putea sa ma inscriu la liceu in luna aprilie sau mai? sa incep din nou a 10 a in septembrie. as prefera in luna aprilie sau mai pentru ca in iunie implinesc 18 ani.

Multumesc!

5 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi să faci clasa a 10-a în România, dar începând cu anul şcolar 2014-2015 ( deci, din toamnă )!

Vezi alte detalii în R.O.F.U.I.P. de la linkul :
http://www.isjcta.ro/......v_2012.pdf

Toate cele bune.

| neutrino a răspuns:

Nu poti, dar poti incerca in luna iunie, vezi ce liceu ti se potriveste, iar in iulie poti avea succesul dorit.

| unprietenaproape a răspuns:

Sfatul meu este sa iti ceri transferul la un liceu din Romania in aceasta perioada, s ar putea sa treci clasa a 10

| ILoveHandball a răspuns:

Poti sa treci clasa, adica si eu am o verisoara acolo la scoala care in a 11-a si a plecat de aici dupa ce a terminat a 9-a si mi-a spus ca scoala e extrem de usoara acolo adica ea a facut acolo in a 10-a ce a facut aici in a 8-a.Ea stie sa vorbeasca la perfectie Italiana...

| Hades95 a răspuns:

Pai faza e ca nu te poti inscrie in mai sau aprilie laughing), cum dracu sa te primeasca aia rolling on the floor), inscrierile sunt valabile in ( Septembrie, Noiembrie, Ianuarie ) cam asa te poti incadra la inscrieri, dar in aprilie sau mai, niciodata rolling on the floor,