Întrebare recomandată | Rienmedire a întrebat:

Buna TPU! Care este diferenta dintre un centru de copiere si o tipografie?

Răspuns Câştigător
| Simpatic a răspuns:

Nu este greu doar cautand pe google afli usor ce e una si ce este alta:

Un centru de copiere si printare profesional inseamna diversitate din punct de vedere tehnologic. De la utilajele de xerox la celelalte dispozitive de imprimare. Operatiunile uzuale ce pot fi executate in astfel de centre sunt cele de printare, copiere, reproducere desen tehnic.

O tipografie sau imprimerie este o întreprindere sau un atelier mai mare pentru tipărirea, de obicei pe hârtie, a unor produse scrise.
De cele mai multe ori tipografiile dispun de tehnicile necesare pentru multiple feluri de tipărituri. Există și tipografii speciale pentru produse cu securitate înaltă, ca de ex. pașapoarte și buletine de identitate, permise, bancnote sau alte produse periclitate de a fi falsificate. În mod obișnuit tipografiile adăpostesc și secțiile necesare pentru crearea și pregătirea materialului de imprimat, cât și pentru prelucrarea necesară după tipărirea propriu-zisă (împăturire, împachetare, expediere etc.).

sunt 2 chestii diferite!

| Rienmedire explică (pentru Simpatic):

Deci un centru de copiere este ceva mult mai mic decat o tipografie, nu?

| Simpatic a răspuns (pentru Rienmedire):

Nu, un centru de copiere poate fi o locatie in care sunt mai multe "xeroxuri" profesionale de exemplu, imprimante profesionale si acolo se presteaza servicii de printare, copiere, scanare, carti de vizita etc
o tipografie moderna este ceva mult mai complex fata de un centru de copiere (asa cum l-am definit mai sus), este o mica "fabricuta" daca vrei, unde aparatura este la un alt nivel decat cateva imprimante, multifunctionale

ca sa iti faci o parere uite un model de tipografie, aparatura de undeva din Bucuresti : https://flyereieftine-pliante.ro/......50-lei.jpg
https://flyereieftine-pliante.ro/......flyere.jpg

arata diferit de multifunctionalele profesionale folosite in centrele de copiere, este?

ele se aseamana cumva ca si domeniu, dar prin paradox, sunt total diferitewinking precum motorul diesel si cel pe benzina, tot motoare termice sunt dar diferawinking

| Rienmedire explică (pentru Simpatic):

Iti multumesc mult, inteleg mult mai bine acum!

| Simpatic a răspuns (pentru Rienmedire):

Ma bucur daca am putut fi de ajutor!

2 răspunsuri:
| IonitaAlex a răspuns:

Salut!

Un centru de copiere este un loc unde poti face copii la documente, poti scoate la impimanta, se refera mai degraba la servicii dedicate persoanelor fizice care nu au acasa aparatura pentru a imprima sau xeroxa.

O tipografie este o locatie mai mare unde echipamentul este mai performant decat la un centru de copiere, tirajul lor (adica cantitatea de materiale) este mult mai mare decat ca la xerox. La tipografii scoti carti, reviste unde calitatea de alta. Sunt 2 servicii diferite cu un grup tinta diferit.

Succes!