| LiliJB a întrebat:

Cand se termina vacanta de vara anul acesta?

10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
http://stirileprotv.ro/......enele.html
Vacanță plăcută!
Pa, pa.

caramela
| caramela a răspuns:

Buna:)
http://www.erd.ro/Programul%20anului%20scolar%202013
dar e posibil sa se modifice, dupa cum viseaza domnii ministrii. vom trai si vom vedea ce modificari vor mai aparea.
O seara buna:)

| DaReZon a răspuns:

Nu se stie exact. Am intrebat unii profesori si mi-au raspuns la fel. Scoala ar putea incepe: 1 septembrie sau 9 septembrie sau 16 septembrie. Depinde ce prostii mai baga zapacitii astia de la minister...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Structura anului școlar așa cum a fost propusă pentru dezbatere publică e aici: http://www.edu.ro/index.php/pressrel/19786 :: Dezbaterea publică s-a terminat pe 31 mai, dar nu găsesc o actualizare pe edu.ro. Deci, cel mai probabil a rămas ce s-a propus. Adică, „Cursurile pentru anul școlar 2013-2014 vor debuta la 16 septembrie și se vor încheia la data de 20 iunie." Cei care spun „1 septembrie" au dreptatea lor, dar cam încurcă treburile în fiecare an: profesorii merg la școală în fiecare an școlar începând cu 1 septembrie pentru diferite activități. Dar asta înseamnă final de concediu pentru profesori, nu final de vacanță pentru elevi. :) Sunt profesor din 2009. :D Sunt happy pentru că s-au egalat semestrele: a fost super-obositor un semestru de peste 20 de săptămâni. Vacanță plăcută!

| Birlik65 a răspuns (pentru anonim_4396):

Deci pana la urma nu conteaza ca sunt activitati scolare sau chiar se fac cursuri...initial tot la 1 septembrie se considera ca se incepe anul scolar nu?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Birlik65):

Exact. Și contractul de muncă al profesorilor suplinitori se termină pe 31 august și e refăcut pe 1 septembrie. Deci cu 1 septembrie începe un nou an școlar. Cursurile nu încep cu 1 septembrie, ci mai târziu. Până la o nouă actualizare știm că e vorba de 16 septembrie. E posibil să rămână așa.

| Birlik65 a răspuns:

Dupa cate stiu la 1 septembrie se incepe scoala.

| AllTheGoodNamesAreTaken a răspuns:

Eu stiam ca pe 16 septembrie incepe scoala...

| Lyy a răspuns:

Pe 10 septembrie

| Cocoxy a răspuns:

Pe 16 septembrie incepem scoala