| هوراس a întrebat:

Care este diferența dintre filologie și științe sociale la profile de liceu?

7 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cei de mai sus sunt niste dobitoci. Iti zic eu cum sta treaba avand in vedere ca sunt la stiinte sociale.
Singura diferenta e la teze. La stiinte sociale dai teze la: romana, engleza/franceza, istorie/geografie si logica (in a 9-a), psihologie (in a 10-a) etc.
La filologie dai la: romana, engleza/franceza, istorie/geografie si latina.
De fapt, mai e o diferenta. La filologie nu mai faci din a 11-a mate in timp ce la stiinte sociale faci pana termini liceul. Daca mai ai intrebari nu ezita.

| Kaℓi a răspuns (pentru anonim_4396):

Cum poti sa spui despre niste oameni pe care nu ii cunosti ca sunt niste dobitoci? esti la stiinte sociale... ce va invata acolo? sad

| BezeaToxica a răspuns:

Nu este mare diferenta, doar ca la Filologie(2 clase, engleza si franceza) se bazeaza mai mult pe romana si limbi straine, iar la Stinte Sociale se bazeaza pe Istorie! Parerea mea este ca e mai bine la Filologie decat la stiinte sociale!

P.S. Nu conteaza daca este la franceza sau engleza, in clasa 11 si 12 faci aceleasi materii

| هوراس explică (pentru BezeaToxica):

Dar la științe sociale mai faci matematică în clasa a 11-a? la filologie nu mai faci din clasa a 11-a, la științe sociale mai faci?

| GeorgianaAlinaaaa a răspuns:

Buna :*
Filologia se bazeaza mai mult pe romana, engleza, franceza happy Limbile straine in esential happy Exista doar 2 clase.
La stiinte sociale materia de baza este istoria, cei pasionati de istorie.winking

Si la stiinte sociale e bine, daca tu simti ca ai chemare pentru istorie, dar presupun ca la filologie e mai interesant, depinde cat de mult iti place limbile strainewinking Totul e frumos daca iti place. :* Bafta :*

Funda? happy :*

| هوراس explică (pentru GeorgianaAlinaaaa):

Cine a zis ceva de fundă? laughing

| GeorgianaAlinaaaa a răspuns (pentru هوراس):

laughing)))