| nukeyly a întrebat:

Cauze, remedieri? _
O casa in constructie seminfinisata, coloana 230v 3x6mmp, deconectata de la stalp si din tabloul casei, dar in casa apare electricitate statica si tot ce atingi metalic curenteaza in soc scurt, apoi 30-40 secunde nimic, se reancarca, apoi iar se repeta si iei sock > inclusiv coltarele din aluminiu din pereti sau cuiele batute in placa de beton ce tin tevile de incalzire din plastic 17x2mm in pardoseala sau un bloboc/nivela de 2.5m din aluminu supendat pe plastic jos si sprijinit pe perete. Creionul de faza wiha nu se aprinde pe perete, dar se aprinde scurt ~0.3s cand atingi orice metal.

5 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Nu ai impământare bună sau deloc. Corect?

| nukeyly explică (pentru sierra1):

Este una noua la stalp pe strada si in curtea casei alta noua de
3-5 ani, niciuna nu e masurata inca deci ambele suspecte momentan.

| KovacsB a răspuns (pentru nukeyly):

Ambele impamantari sunt praf, iar tensiune pe impamantare iti vine din stalp de aceea ti-am zis sa deconectezi si firul de impamantare dar observ ca nu prea te duce capul.

| nukeyly explică (pentru sierra1):

Impamantarea de la casa masurata, are 0.8 ohm deci sub 4 sub 1 e ok si ca paratraznet. Daca ele sunt ok cea de la casa si cea de la stalp probabil si is legate, in casa la comun, nu se ajuta reciproc? Pe stalp e diferentiala de 300mA, deci nu se mai poate trata nulul in casa.

| KovacsB a răspuns:

Deconecteaza si firul de impamantare care vine din stalp, acesta este legat cu nulul de lucru si cel mai probabil impamantarea nu este buna, si apar diferente de potential in functie de diferentele de consum dintre fazele retelei.