| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de persoanele care isi pun singure diagnosticul la ei acasa?

19 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

In cele mai multe cazuri sunt eronate. Si daca vor tratament tot la medic trebuie sa mearga.
Pentru reteta.

| cristi202 a răspuns:

Depinde de diagnostic. O răceală, o contuzie de pe urma unei lovituri, o infectie usoara la o rana, astea le putem diagnostica si singuri. Daca insa e ceva mai serios, atunci normal e sa te vada un medic.

| RAY a răspuns:

Intr o tara unde oameni merg la preot pentru vindecare sau asculta sfaturi babesti sau merg la vrajitoare ce sa spun, un popor primitiv unde ignoranta si prostia sunt promovate, avem la bisericu fara nr dar ne plangem ca nu avem spitale

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca nu este ceva grav... oke, daca se cunoaste ce au.
Sau daca acele persoane fac parte din cadrul medical.

| Catrice a răspuns:

Știu niste cazuri în care pacientul avea dreptate și medicul greșise diagnosticul. Ma dit, au mers după la altul că ceva ninsoarea in regila și asa au aflat rezultatul final.

| Februar30 a răspuns (pentru Catrice):

Ce zici de ninsoare? :o

| Catrice a răspuns (pentru Februar30):

Naspa,seara ninge, ziua plouă...da' parca ma dor șalele olecuță...o fi de la vremea care se răcește.
De horoscop nu vrei sa știi?

| Februar30 a răspuns (pentru Catrice):

Naspa. Si aici vremurile sunt atroce.

| Catrice a răspuns (pentru Februar30):

Unde stai mămică? Nu la căldură?

| Februar30 a răspuns (pentru Catrice):

Care muica, n-ai auzit ca a crapat o pompa si is 3000 de blocuri fara caldura.
Scuze membrilor ca am divagat de la intrebare. Eu da, imi pun diagnosticul acasa si apoi il conving pe doctor /vraci ca am avut dreptate.

| Catrice a răspuns (pentru Februar30):

Pai de unde sa aud că eu stau in capăt de sat, până la mine, informații ajunge greu.

| Februar30 a răspuns (pentru Catrice):

Aa inteleg. a murit ceasca apropo. sorry sad

| Catrice a răspuns (pentru Februar30):

Săracul...păcat că nu l-am prins, poate ieșeam și noi la o cafea sad

| zilog a răspuns:

Deștept culte citite, doar nu sa ai incredere in ciobani
barim trebuie sa stii la ce fel de cioban trebuie sa te duci la măcelărie
sau la neurologie
daca nu iti pui singur diagnosticul de acasă poate te duci la ortopedie când ți-a intrat sârma în ochi

trebuie sa ai si tu putina cunostinta generala

sai de multe ori eu ma cred ma destept sau ca as putea afla mai multe despre boala mea de cât medicul pentru ca medicul nu aloca 1 an sa caute totul despre boala mea si doar despre boala mea si cum se paoate repara fara operatie
cand scrie peste tot ca se face oepratie
si eu ma incapatânez si aloc 12 ani din viata mea sa aflu cum se scoate colesterolul din fiere fara operatie
si aflu ca grepfruitul topeste colesterolul
mai aflu ca in Moskova la un spital face o găurică mică mică de tot cu o fibra optică găurită pe dinauntru de 0, 2mm
si baga prin ea un acid să topească acea piara din fiere fără sa mai scoata fierea
si suge tot o data prin acea găurică in decurs de 48 ore toata piatra din fiere
si verifica cu ultrasunete sa vada daca mai e piatra acolo
si la sfarsit face si rmn

cine din Romania face treaba asta pentru pietre la colecist
sau câti dintre medicii din românia stiu ca dacă mănânci 3 grepfruit pe zi timp de 11 ani scapi de piatra la colecist

| DarthNiger a răspuns:

Acum depinde cat de grava este afectiunea de care sufera o persoana, de multe ori personal nici nu ma duc la medic deoarece stiu ce am si stiu sa ma tratez fara probleme mai ales ca in orasul in care stau eu nu gasesti medici competenti sau mai deloc, am patit o experienta urata acum ceva timp la medic si de atunci am decis sa ma tratez singur daca nu am ceva grav, deci asa cum am zis, depinde de ce afectiune sufera o persoana, la medic te duci cand chiar ai nevoie, nu cand nu ai ce face si curge putin nasul fiindca sunt romani din astia care fac asta

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Pai ti-l pui da nu ai ce sa faci cu el. Nici diagnosticu de la medic nu are valoare in România

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu am primit numai diagnosticuri eronate de la medici dacă mă crezi.

| Dana2103 a răspuns:

Sa se trateze tot la ei acasa

| KR0NSTADT a răspuns:

Genul de oameni care poartă degeaba scăfârlia pe gât.