| Alexandra_2056 a întrebat:

Ce semnificatie are numele tau? Te-ai intrebat vreodata de unde provine numele tau, sau ce inseamna acesta?

20 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
"Cine este ca Dumnezeu" asta înseamnă numele meu. Din ebraică.
Pa, pa.

| Petronela a răspuns:

Da m-am intrebat si am aflat

| AndutzaAndu a răspuns:

Păi...la mine Smaranda cică vine de la smarald big grin, dar Gina nu mai ştiu.De la Gheorghe cu siguranţă laughing.

| ღ♥•º°mariposa°º•♥ღ a răspuns:

Elena provine din lb greaca si inseamna raza de soare sau luna, iar georgiana vine tot din greaca si semnifica fermier laughing

| User a răspuns:

E de origine romana, credthinking si inseamna mic, umil.

| Diva a răspuns:

De la "laurus" ( „ tufa de dafin/laur" ) sau de la "originar din Laurentum" (localitate veche lânga Roma). Este forma feminină a numelui latin târziu Laurus, care însemna „dafin". În Roma antică, frunzele de dafin erau folosite pentru a alcătui ghirlandele învingătorilor. Sfânta Laura a fost o martiră spaniolă din secolul IX care a fost aruncată într-un vas plin cu plumb topit de către mauri. O altă purtătoare vestită a fost Laura Secord, o eroină canadiană în timpul războiului din 1812. LEONARD

| Sill a răspuns:

Mircea vine din slavona si inseamna pasnic, iubitor de pace etc yawn

| papooshyka a răspuns:

Prenumele Dumitrita deriva din elementul \"Demetrios\" - inchinat lui Demeter. Demeter este zeita pamantului, a agriculturii si a fertilitatii, format din \"de\" - pamant si \"meter\" -mama. Inseamna \"iubitor al pamantului\", \"pamantul mama\". Varianta feminia a numelui Dumitru.
Prenumele Irina provine din vechiul nume grecesc Eirene, care are la baza substantivul corespunzator eirene - pace. Eirene= pasnica. Eirene, este zita pacii celebrata atat de greci cat si de romani.

| FreshDreams a răspuns:

Andreea-razboinicalaughing
Catalina-torturasmug

In general, sunt o fire pasnica, nu ma bag unde nu-mi fierbe oala big grin. Dar cand ma enerveaza cineva.rolling on the floormai bine nu isi doreste.Nu bat dur, doar ciupescdevil

| Daiana_1737 a răspuns:

De cate orihappy
prima intrebare postata pe acest site a fost despre semnificatia numelui meulaughing
am luat si un 10 la istorie cand am vorbit despre semnificatia numelui meu " Diana"
profesoara era noua si nu stia numele meu si predand lectia a vorbit despre zeita diana si a intrebat daca stim ceva despre ea happy eu cu ceva timp inainte cautasem semnificatia numelui meu si i-am spus profesoarei ca este zeita vanatorii si tot...si mi-a pus un 10 am avut de castigat...pentru ca m-am evidentiat de la inceput:d in generala am fost preferata profesoarei:X
Cu alte cuvinte:
erivat de la o veche rădăcină Indo – Europeană care semnifică „divin, ceresc", legată de dyeus (ZEUS). Pentru romani „ diviana" este numele latin pentru „zeiţă". diana (Artemis în mitologia greacă), fiica lui Jupiter şi a Latonei, este zeiţa Romana a vânătorii, pădurilor, lunii, a căsătoriei şi a naşterilor. Cel mai notabil templu al ei este cel de la Ephesus – una dintre cele 7 minuni ale lumii antice, construit în cca 220 ani
:X:X:X:X chiar imi place numele meu:X

| SRJ a răspuns:

Da, m-am intrebat. Si am aflat de pe www.behindthename.com

| T2S a răspuns:

Da, m-am intrebat big grin Vine din latina si inseamna "nume de onoare".

| Ada... a răspuns:

Adriana, femininul pentru Adrian, acesta provine de la numele Hadrianus si are origine latina. Traducerea numelui este: originar de langa Marea Adriatica.

Ioana provine de la Yochana, nume evreiesc, insemnand binecuvantarea Domnului.winking

| Lexy2609 a răspuns:

Numele meu e Alexandra si provine din greaca (Alexandros) si inseamna protector al barbatilor sau al oamenilor. Nu stiu exact ce inseamna asta dar oricum oh go on big grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca stie cineva ce inseamna Daian e tare (e numele meu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu

| manke a răspuns:

Sara (Printesa) - optimism, creativitate. Eu am gasit pe site-ul asta origine, semnificatie si caracteristici pentru nume: http://www.prenumelepotrivit.ro/sara/

| ramona0506 a răspuns:

Nobilday dreaming

| ...:::are a princess in a big world:::... a răspuns:

Eu nu am gasit pentru andradasadce neseriosi da in schimb am gasit pentru beatrice si insemna fericire din cate am gasit pe net :*

| allyxo a răspuns:

Da stiu ce inseamna. M-am intrebat si eu si am descoperit.
Elena - nume grec ce inseamna "raza de soare"