| Slavic a întrebat:

Ce inseamna numele : Veaceslav sau de unde provine ajutor happy funda

Răspuns Câştigător
| mikkhhell a răspuns:

Numele Veaceslav este de origine slava si semnifica "glorie / faima mai mare / inalta / mareata". Un nume biblic derivat din doua elemente : "ventie" insemnand "mai mult, mai mare " si "slav" insemnand "faima, glorie". Slavul Veanceslav sau Venceslav este o forma mai veche a numelui Wenceslas.Acest nume a fost purtat de Sfantul Wenceslas (907-935), patronul Boemiei.Patru regi ai Boemiei au avut numele de Wenceslas.Numele (ceh) Venceslava este echivalentul feminin pentru Wenceslas.

Numele Veaceslav are alte 12 variante in diferite limbi : Vaclav (Ceha), Václav (Ceha), Venceslao (Italiana), Venceslau (Portugheza), Venceslav (Ceha), Venceslás (Spaniola), Vlakeslav (Rusa), Viakaslav (Rusa), Waclaw (Poloneza), Wenczeslaw (Poloneza), Wenzel (Germana), and Wenzeslaus (Germana).

6 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Este specific slavilor apuseni(cehi, polonezi) si inseamna" slava vesnica". Nu are nicio legatura cu Victor.

| together4ever a răspuns:

Numele Veaceslav este de origine slava si semnifica "glorie / faima mai mare / inalta / mareata"

| suddent a răspuns:

Domnesc, epar-hial, episcopal, voievodal inseamna.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vsdvsdv

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ma numesc SLAVIC si ma mindresc

| BadBoy_1058 a răspuns:

Se zice ca Veaceslav este luat de la Victor, sau amestecat cu acest nume.Victor este nume roman care în latină semnifică - "invingator".