| eusuntanamaria a întrebat:

Cei care au ramas repetenti o data se pot muta din clasa daca vor?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pot transfera doar daca li se aproba transferul, nu depinde de vointa lor. De vointa depinde doar sa depuna o cerere de transfer, daca sunt minori semnata si de un parinte, restul depinde de hotararea Consiliului de Administratie al liceului de transfer.

| Adry05 a răspuns:

Din cate stiu da, dar doar la o clasa mai slaba decat cea in care au fost. big grin

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Poţi ÎNCERCA să te TRANSFERI :D

"Art. 203. - (1) Elevii declaraţi repetenţi se pot înscrie în anul şcolar următor în clasa pe care o repetă, la aceeaşi unitate de învăţământ, inclusiv cu depăşirea numărului maxim de elevi la clasă prevăzut de lege, sau se pot transfera la altă unitate de învăţământ.
(2) Pentru elevii din învăţământul secundar superior şi din învăţământul postliceal declaraţi repetenţi la sfârşitul primului an de studii, reînscrierea se poate face şi peste cifra de şcolarizare aprobată.
(3) În ciclul superior al liceului şi în învăţământul postliceal cu frecvenţă, elevii se pot afla în situaţia de repetenţie de cel mult două ori. Anul de studiu se poate repeta o singură dată.
(4) Continuarea studiilor de către elevii din ciclul superior al liceului sau din învăţământul postliceal, care repetă a doua oară un an şcolar sau care se află în stare de repetenţie pentru a treia oară, se poate realiza în învăţământul cu frecvenţă redusă. În situaţia în care elevii din învăţământul secundar superior nu au împlinit 18 ani rămân în învăţământul cu frecvenţă zi/seral.
... " - SURSA = R.O.F.U.I.P. aprobat prin Ordinul MEN nr. 5115/15.12.2014 de la linkul :
http://www.isjmm.ro/......rofuip.pdf

Toate cele bune!

| bursuc001 a răspuns (pentru bursuc001):

Vezi detalii despre transfer în răspunsul pe care l-am dat la linkul :
http://www.tpu.ro/......rigent-pe/